علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی ال جی

علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی ال جی
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

اگر در منزل برای شستن ظروف خود از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، احتمالا این وضعیت را تجربه کرده باشید که پس از پایان شستشو و باز کردن درب دستگاه، ظرف‌ها کاملا تمیز نشده باشند. تصور کنید که پس از پایان یک مهمانی یا جمع دوستانه با خیال راحت ظروف را در داخل دستگاه چیده و برنامه شستشو را انتخاب می‌کنید اما پس از پایان کار با این صحنه مواجه شده و ناچار می‌شوید با تمام خستگی، تمام ظروف را مجدد به صورت دستی بشویید. در این شرایط این سوال در ذهن شما شکل می‌گیرد که علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی چیست و چه مشکلی وجود دارد؟ آیا راهکاری برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد؟

تمیز نشستن ظرفشویی ال جی

های تمیز نشستن ظرفشویی ال جی

یکی از مشکلات شایع در ماشین‌های ظرفشویی که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند، تمیز نشدن ظروف پس از اتمام چرخه شستشو است. علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی می‌تواند هم به دلایل فنی و هم به دلایل غیر فنی باشد. دلایل فنی مربوط به خرابی و ایراد فنی یکی از قطعات دستگاه است اما دلایل غیر فنی به رعایت نکردن برخی از نکات و اصول در زمان استفاده از دستگاه برای شستن ظروف مربوط می‌شود. در اکثر موارد علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی پس از اتمام چرخه شستشو به دلیل موارد غیر فنی بوده و کاربران با رعایت یک سری اصول و نکات و انجام برخی از اقدامات می‌توانند نسبت به رفع آن اقدام کنند. اما در شرایطی که به دلایل فنی این مشکل رخ داده باشد ممکن است نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی وجود داشته باشد.
در ادامه این مطلب با مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث تمیز نشدن ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی شود آشنا می‌شویم.

1. استفاده از شوینده نامناسب در ماشین ظرفشویی

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌توان به عنوان علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی به آن اشاره کرد، استفاده از شوینده نامناسب است که جنبه غیر فنی دارد. پودر، ژل، مایع جلادهنده یا براق کننده، نمک مخصوص ظرفشویی و قرص ماشین ظرفشویی از انواع شوینده‌هایی هستند که برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این شونده‌ها کارایی و عملکرد متفاوتی داشته و برای یک منظور خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.
استفاده از مواد شوینده نامناسب، تاریخ گذشته، تقلبی یا بی کیفیت را می‌توان مهم‌ترین علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی دانست که باعث می‌شود در پایان چرخه شستشو با انبوهی از ظروف تمیز نشده و کثیف مواجه شویم. برندهای فیری (Fairy)، فینیش (Finish)، پریل (Prill)، کالیون (Kalyon)، کلارو (Claro)،‌ کسکید (Cascade) و کالگونایت (Calgonit) از جمله برندهای مشهور و معتبر هستند که انواع شوینده‌های با کیفیت برای استفاده در ماشین‌های ظرفشویی را تولید و به بازار عرضه می‌کنند.
از انواع مواد شوینده که برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پودر شوینده: جزو رایج‌ترین مواد شوینده‌ای هستند که در ماشین‌های ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صورت استفاده از آن‌ها باید از مایع جلا دهنده و نمک مخصوص نیز در ظرفشویی استفاده شود. یکی از معایب پوردهای شوینده این است که در صورت شستشو با دمای پایین به خوبی در آب حل نشده و باعث ایجاد رسوب یا لکه‌های ابری بر روی ظروف می‌شوند که می‌توان از آن به عنوان مهم‌ترین علت تمیز نشستن ظرفشویی ال‌ جی نام برد.
  • ژل ظرفشویی: نسبت به پودرهای شوینده مزایای بیشتری دارند که مهم‌ترین مزیت آن‌ها عدم وجود مشکل حل نشدن در آب سرد و ایجاد رسوب برای ظروف است. این ژل‌ها در انواع مختلفی اعم ساده و آنزیم‌دار تولید می‌شوند که با استقبال زیادی مواجه شده‌اند. در صورت استفاده از ژل برای شستشوی ظروف باید از مایع جلا دهنده و نمک مخصوص نیز استفاده کرد.
  • مایع جلا دهنده: یکی از موادی است که معمولا از آن در مرحله آخر چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی و در زمان آبکشی استفاده می‌شود. وظیفه اصلی مایع جلا دهنده در ماشین‌های ظرفشویی، ایجاد درخشندگی در ظروف و کمک به بهتر خشک شدن آن‌ها است. در صورتی که در چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی از این مایع استفاده نشود یا مقدار آن کم باشد، به غیر از تمیز نشدن ظروف، خشک شدن آن‌ها نیز دچار مشکل می‌شود.
  • نمک ظرفشویی: یکی از اثرگذارترین موادی است که برای شستشوی ظروف در ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت و کمیت نمک در چرخه شستشوی ظرفشویی به دلیل تنظیم سختی آب از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به اینکه نمک وظیفه گرفتن سختی آب را بر عهده دارد به صورت مستقیم در کیفیت شستشوی ظروف و ایجاد رسوب و سفیدک بر روی آن‌ها تأثیر دارد. در صورتی که نمک از کیفیت و کمیت کافی برخودار نباشد سختی آب افزایش پیدا کرده و این امر باعث ایجاد رسوب بر روی ظروف می‌شود که از آن می‌توان به عنوان علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی نام برد.
  • قرص ظرفشویی: قرص‌های شوینده که برای ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می‌گیرند از عمکلرد به مراتب بهتری نسبت به پودر و انواع شوینده‌ها برخوردار هستند. این قرص‌ها در مدل‌های مختلف اعم از ساده و آنزیم‌دار تولید شده و در دسترس قرار دارند. مدل‌های ساده یا گچی قرص‌های ظرفشویی تنها حاوی ماده شوینده هستند اما قرص‌های چندکاره یا ژله‌ای علاوه بر ماده شوینده حاوی نمک و مایع جلادهنده نیز هستند. قرص‌ها برای استفاده در برنامه‌های شستشوی کوتاه مدت یا شستشو با آب سرد مناسب نسیتند و با توجه به اینکه به خوبی در آب حل نمی‌شوند ممکن است باعث ایجاد رسوب یا لکه ابری بر روی ظروف شوند.

2. تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

در صورتی که علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی به خاطر نوع و کیفیت مواد شوینده نباشد، ممکن است تنظیمات اشتباه دستگاه این شرایط را به وجود آورده باشد. تنظیم مقدار صحیح سختی آب با توجه به محل سکونت افراد و همچنین انتخاب برنامه شستشوی مناسب بر اساس میزان کثیفی و نوع ظروف و در نهایت تنظیم صحیح دمای آب برای شستن ظروف از جمله عوامل مهم در کیفیت شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی هستند که باید به درستی قبل از اجرای برنامه شستشو تنظیم شوند.

3. چیدمان نامناسب ظروف در ماشین ظرفشویی

3. چیدمان نامناسب ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی

یکی دیگر از مواردی که می‌توان از آن به عنوان علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی نام برد، چیدمان اشتباه ظروف درون دستگاه یا چیدمان نامنظم آن‌ها است. در صورتی که چیدمان ظروف درون دستگاه به صورت اصولی و صحیح انجام نشود، آب و مواد شوینده به تمامی ظروف و قسمت‌های مختلف آن‌ها نرسیده و باعث می‌شود که بخشی از ظروف به خوبی شسته نشوند. حتی ممکن است در این شرایط مقداری از پودر یا ماده شوینده و همچنین تکه‌های غذا بر روی ظروف باقی بماند. همچنین اگر چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی رعایت نشود ممکن است در کارکرد بازوهای آب‌پاش اختلال ایجاد کرده و باعث وارد شدن آسیب به آن‌ها شود.
قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی در محل‌های مخصوص به خود و رعایت اصول چیدمان آن‌ها بر حسب اندازه و میزان کثیفی و خودداری از بارگذاری ظروف بیش از ظرفیت دستگاه می‌تواند از تمیز نشدن برخی از ظروف در حین اجرای چرخه شستشو جلوگیری کند.

4. مسدود شدن سوراخ‌های بازوهای آب‌پاش

از گرفتگی یا مسدود شدن سوراخ‌های بازوهای آب‌پاش می‌توان به عنوان علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی نام برد. بازوهای آب‌پاش در ماشین ظرفشویی این وظیفه را بر عهده دارند که آب و مواد شوینده را به فشار بر روی ظروف بپاشند. سوراخ‌های تعبیه شده بر روی این بازوها ممکن است به مرور زمان به دلیل رسوبات آب یا باقیمانده‌های موادغذایی بر روی ظروف مسدود شوند و در نتیجه امکان پاشش آب به ظروف را نداشته باشند. در صورتی که به هر دلیل فشار پاشش آب توسط بازوهای کاهش پیدا کرده یا میزان آب موجود در دستگاه کافی نباشد، ظروف به خوبی شسته نمی‌شوند. در صورتی ظروف در ماشین ظرفشویی به خوبی شسته نمی‌شود بازوهای آب‌پاش را بررسی کرده و در صورت مسدود شدن با استفاده از جاروبرقی یا سوزن آن را برطرف کنید.

5. کثیف بودن فیلتر تخلیه

ماشین‌های لباسشویی دارای یک فیلتر تخلیه هستند که در کف دستگاه قرار گرفته و وظیفه دارد از وارد شدن قطعات و رسوبات بزرگ به مجرای خروجی جلوگیری کند. کثیف شدن فیلتر تخلیه که ممکن است به مرور زمان در اثر تجمع و انباشته شدن تکه‌های ریز و درشت مواد غذایی رخ دهد را می‌توان به عنوان علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی مطرح کرد. در صورتی که مشکل تمیز نشدن ظروف به دلیل کثیفی فیلتر تخلیه باشد می‌تواند با چرخاندن آن در جهت عقربه‌های ساعت و بالا کشیدن، آن را خارج کرده و با استفاده از آب و صابون شست تا ذرات مواد غذایی از میان حفره‌های آن خارج شود.

6. نقص شیر ورودی آب

دلایلی که تا به این قسمت از مقاله به آن‌ها اشاره شد، از موارد غیر فنی علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی بودند که با انجام برخی اقدامات ساده توسط کاربران قابلیت رفع شدن داشتند. اما باقی موارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود جنبه فنی داشته و در مواردی برای رفع آن‌ها باید باید با نمایندگی مجاز تعمیر لوازم خانگی ال جی تماس گرفته و از تکنسین‌های ماهر آن کمک گرفت.
یکی از مهم‌ترین علل فنی که می‌تواند به عنوان علت این مشکل مطرح باشد، اشکال در شیر ورودی آب دستگاه است. در صورتی که شیر ورودی دارای اشکال باشد آبگیری ظرفشویی انجام نشده و باعث می‌شود که ظروف به خوبی شسته نشوند. در این مواقع شیر برقی یا ورودی ظرفشویی باید توسط تعمیرکار ماهر تعمیر یا تعویض شود.

7. خرابی پمپ آب ماشین ظرفشویی

واتر پمپ یکی از اجزای مهم در ماشین ظرفشویی است که شامل پمپ گردش آب یا موتور، پروانه و تسمه است. در صورتی که پمپ آب ظرفشویی دچار اشکال شود، فرایند شستشوی ظروف به خوبی انجام نخواهد شد. در صورت شنیدن صدای وزوز از پمپ یا عدم شنیدن صدا در هنگام کار کردن دستگاه، پمپ آب سوخته است. همچنین ممکن است پروانه پمپ شکسته شده یا در مدل‌های تسمه‌ای، تسمه پمپ پاره شده باشد.

8. خرابی بازوی آب‌پاش

خرابی بازوی آب‌پاش ظرفشویی ال جی

مسدود شدن سوراخ‌های بازوی آب‌پاش به عنوان علت تمیز نشستن توسط این دستگاه از جنبه غیر فنی مطرح شد. اما ممکن است بازوهای آب‌پاش به هر دلیلی دچار شکستگی یا ایراد در حرکت شده باشند و قابلیت هدایت آب و مواد شوینده بر روی ظروف را نداشته باشند. در صورت بروز چنین مواردی، بازوهای آب‌پاش باید توسط تعمیرکار ماهر تعویض شوند.

9. مشکل در ترموستات

ترموستات یا المنت حرارتی در ماشین ظرفشویی وظیفه تنظیم دمای مناسب برای شستشوی ظروف را دارد که خرابی آن را می‌توان به عنوان علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی مطرح کرد. در صورتی که المنت حرارتی دچار نقص بوده و تنواند آب را به اندازه کافی گرم کند، لکه‌ها و مواد غذایی به درستی از روی ظروف پاک نشده و در نتیجه لک و کثیفی بر روی ظروف باقی می‌ماند.

10. خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی در ماشین‌های ظرفشویی نقش مغز در بدن انسان را بر عهده دارد و تمامی فرامین و دستورات را برای شستشوی ظروف صادر و اجرا می‌کند. خراب شدن برد الکترونیکی دستگاه می‌تواند یکی از علت‌های اصلی تمیز نشدن ظروف پس از پایان چرخه شستشو باشد.

11. نقص در عملکرد جاپودری ماشین ظرفشویی

به عنوان آخرین علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی می‌توان به نقص عملکرد محفظه جاپودری دستگاه اشاره کرد. در صورتی که این محفظه ایراد داشته باشد، آب و مواد شوینده وارد محفظه ظرفشویی نشده و در نتیجه ظروف به خوبی شسته نمی‌شوند.

کلام آخر
یکی از مشکلات رایجی که ممکن است کاربران ماشین ظرفشویی ال جی با آن مواجه شوند، تمیز نشدن ظروف و کثیف و لک‌دار بودن آن‌ها پس از پایان چرخه شستشوی دستگاه است. به عنوان علت تمیز نشستن ظرفشویی ال جی موارد مختلفی را می‌توان ذکر کرد که برخی از آن‌ها جنبه فنی و برخی دیگر نیز جنبه غیر فنی دارند. مواردی که جنبه غیر فنی دارند معمولا توسط کاربران و با رعایت یک سری اصول و انجام برخی اقدامات به راحتی رفع می‌شوند. اما مواردی که جنبه فنی دارند معمولا مربوط به نقص و خرابی در یکی از قطعات دستگاه هستند که برای رفع آن باید از یک تعمیرکار متخصص و ماهر در این زمینه کمک گرفت.

سوالات متداول:
در اکثر موارد تمیز نشستن ظرفشویی ال جی چه دلیلی دارد؟
در اکثر موارد علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی پس از اتمام چرخه شستشو به دلیل موارد غیر فنی بوده و کاربران با رعایت یک سری اصول و نکات و انجام برخی از اقدامات می‌توانند نسبت به رفع آن اقدام کنند.

از مهم‌ترین معایب قرص‌های شوینده ظرفشویی به چه مواردی می‌توان اشاره کرد؟
قرص‌ها برای استفاده در برنامه‌های شستشوی کوتاه مدت یا شستشو با آب سرد مناسب نسیتند و با توجه به اینکه به خوبی در آب حل نمی‌شوند ممکن است باعث ایجاد رسوب یا لکه ابری بر روی ظروف شوند.

چیدمان غیر اصولی ظروف چگونه می‌تواند با کاهش کیفیت شستشوی ظرفشویی اثر بگذارد؟
در صورتی که چیدمان ظروف درون دستگاه به صورت اصولی و صحیح انجام نشود، آب و مواد شوینده به تمامی ظروف و قسمت‌های مختلف آن‌ها نرسیده و باعث می‌شود که بخشی از ظروف به خوبی شسته نشوند. حتی ممکن است در این شرایط مقداری از پودر یا ماده شوینده و همچنین تکه‌های غذا بر روی ظروف باقی بماند.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.