نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

ممکن است تمیز کردن مرتبِ وسیله‌ای که برای تمیز کردن وسایل دیگر استفاده می‌کنید غیر منطقی به نظر برسد، اما انجام این کار همچنان مهم است. به‌ویژه زمانی که صحبت از ماشین لباسشویی شما می‌شود. با گذشت زمان، رسوبات و کثیفی در دستگاه جمع شده و باعث ایجاد بو و کثیفی در لباسشویی می‌شود. خوشبختانه، نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی ساده است و می‌تواند با هر دو روش استفاده از مواد شیمیایی و طبیعی انجام شود.

 

هر چند وقت یکبار ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

باید ماهی یک بار ماشین لباسشویی خود را به صورت اصولی تمیز کنید. تمیز کردن ماشین لباسشویی باید بیشتر به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در نظر گرفته شود تا کاری که برای رفع مشکل به محض بروز آن انجام می‌دهید. اگر متوجه شدید که لباس‌ها آنطور که باید تمیز نمی‌شوند یا لباسشویی بوی بدی می‌دهد، وقت آن رسیده که دستگاه را تمیز کنید. همچنین ممکن است متوجه تجمع انواع مختلف زباله‌ها (پرز، مو، کپک و غیره) در اطراف لاستیک دور درب لباسشویی شوید.

 

اما چرا تمیز کردن منظم لباسشویی مهم است؟ فراتر از زباله، باقی مانده مواد شوینده و همچنین مواد معدنی موجود در آب، می‌توانند در طول زمان محیطی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد کنند. این پسماند نه تنها می‌تواند در نهایت عملکرد داخلی دستگاه را دچار مشکل کند، بلکه می‌تواند بر کیفیت شستشو نیز تأثیر بگذارد.

 

روش تمیز کردن ماشین لباسشویی

روش تمیز کردن ماشین لباسشویی

برای شروع فرایند تمیز کردن، قسمت داخلی و درزگیرهای اطراف درب دستگاه را با یک پاک کننده همه منظوره پاک کنید.  فیلتر تخلیه را با مسواک و موادشوینده ملایم به خوبی تمیز کنید. یک کاسه بزرگ در دسترس داشته باشید تا آب اضافی را که هنگام برداشتن درپوش از لوله تخلیه خارج می‌شود، بگیرید. در ادامه نحوه تمیز کردن لباسشویی درب از جلو و درب از بالا بیان شده است.

 

تمیزکردن لباسشویی درب از جلو

برای پاک کردن ماشین لباسشویی‌های درب از جلو، مراحل زیر را دنبال کنید:

 

یک چرخه داغ با سرکه اجرا کنید: با استفاده از دو فنجان سرکه سفید به جای مواد شوینده، یک چرخه خالی و منظم را با آب گرم اجرا کنید. سرکه را به محفظه شوینده اضافه کنید. (نگران صدمه زدن به دستگاه خود نباشید، زیرا سرکه سفید به لباسشویی آسیب نمی‌رساند.) ترکیب آب گرم و سرکه باکتری‌ها را از بین می برد و از رشد آنها جلوگیری می‌کند. سرکه همچنین می تواند به عنوان یک خوشبو کننده عمل کند و بوی کپک را از بین ببرد.

 

تمیز کردن داخل ماشین لباسشویی: در یک سطل، حدود 1/4 فنجان سرکه را با یک لیتر آب گرم مخلوط کنید. از این مخلوط به اضافه یک اسفنج و مسواک اختصاصی برای تمیز کردن داخل دستگاه استفاده کنید. از تمیز کردن محفظه موادشوینده و لاستیک دور درب لباسشویی غافل نشوید. اگر مخزن موادشوینده قابل جابجایی است، قبل از شستشو آن را در آب و سرکه قرار دهید و سپس با آبگرم بشویید.

 

تمیز کردن فضای بیرونی ماشین لباسشویی: با استفاده از یک پارچه مرطوب و محلول آب و سرکه، قسمت بیرونی لباسشویی را تمیز کنید.

 

دومین چرخه آب داغ را اجرا کنید: یک چرخه خالی و منظم دیگر را روی آب گرم و بدون مواد شوینده یا سرکه اجرا کنید. در صورت تمایل، 1/2 فنجان جوش شیرین را به درام اضافه کنید تا به از بین بردن مواد باقی مانده کمک کند. پس از اتمام چرخه، داخل لباسشویی را با یک پارچه یا حوله به خوبی خشک کنید.

 

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از بالا

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی درب از بالا

از این نکات برای تمیز کردن ماشین لباسشویی درب بالا با نقاطی که دسترسی به آنها سخت است، استفاده کنید:

 

  • برای تمیز کردن این دستگاه‌ها، ماشین را در اولین چرخه آب گرم متوقف کنید. اجازه دهید وان پر شود سپس مقداری سرکه اضافه کنید. چرخه را برای یک ساعت متوقف کنید تا سرکه و آب برای مدتی داخل ماشین لباسشویی باقی بماند.

 

  • از یک مسواک برای تمیز کردن نقاط دور از درب و زیر لبه وان استفاده کنید.

 

  • ماشین‌ لباسشویی‌های درب از بالا گرد و غبار بیشتری نسبت به لباسشویی‌های درب‌ از جلو جمع کنند. برای از بین بردن گرد و سایر کثیفی‌ها، با استفاده از یک پارچه میکروفایبر آغشته به سرکه سفید، قسمت بالای دستگاه را پاک کنید.

 

چگونه از بوی بد ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم؟

علاوه بر تمیز کردن ماهانه، بهتر است بعد از هر بار استفاده درب دستگاه را نیمه باز بگذارید. این اجازه می‌دهد تا هوا به گردش درآید و رطوبت باقی مانده را که می‌تواند در ایجاد بوی کپک نقش داشته باشد، خشک کند. برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در لباسشویی، نکات زیر را رعایت کنید:

 

  • لباس‌های تمیز را فورا از لباسشویی خارج کنید: به محض پایان یافتن چرخه، دستگاه را خالی کنید تا از ایجاد بو در وان شستشو جلوگیری شود.
  • لاستیک دور درب را خشک کنید: اگر ماشین لباسشویی درب از جلو دارید، به طور مرتب واشر را چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز کوچکی مانند جوراب کودک در آن گیر نکرده است و آن را با حوله خشک کنید تا کپک از بین برود.
  • حتما محفظه موادشوینده را تمیز کنید.

 

جمع بندی

 

یکی از مواردی که لازم است برای افزایش عمر مفید دستگاه و جلوگیری از صرف هزینه برای تعمیرات ماشین لباسشویی انجام دهید، تمیز کردن منظم و دوره ای دستگاه است. برای جلوگیری از ایجاد بوی بد، بلافاصله پس از شستشو لباس‌ها را از دستگاه خارج کنید (در غیراینصورت این مورد می‌تواند علت بو دادن لباس‌ها پس از شستشو هم باشد)، لاستیک دور درب را خشک کنید و درب دستگاه را حدود یکساعت باز بگذارید تا رطوبت داخل آن به خوبی خارج شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟