راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی ال جی (LG)

راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی ال جی (LG)
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

کولرهای گازی ال جی جزو محبوب‌ترین محصولات بازار به حساب می‌آیند که بسیاری از افراد برای سرمایش و گرمایش منزل خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. کنترل کولر گازی ال جی ابزار بسیار کاربردی است که کاربر می‌تواند تنظیمات متنوعی را به منظور تأمین آسایش دمایی محیط بر روی دستگاه اعمال کند. به همین دلیل اهمیت دارد که کاربران با گزینه‌های مختلف روی کنترل کولر گازی آشنایی داشته باشند و بر این اساس تنظیمات دلخواه را روی کولر اعمال کنند.

عملکرد کلیدهای کنترل کولر گازی ال جی

معمولا پس از خرید وسایل الکترونیک مانند کولر گازی، کاربران تا ساعت‌ها پس از نصب در حال امتحان کردن کلیدهای مختلف روی ریموت کنترل هستند تا بدانند که هر کدام از آن‌ها چه تنظیماتی را فعال یا غیر فعال کرده و چه کاربردی دارند. ممکن است در خلال انجام این کار کلیدهایی را انتخاب کنند که اطلاعی از عملکرد یا ویژگی که توسط آن فعال یا غیر فعال می‌شود، نداشته باشند. طراحی کولرهای گازی مانند تلویزیون نیست که با امتحان کردن هر دکمه بر روی کنترل عملکرد آن فورا به نمایش درآید. به همین دلیل در صورت عدم آگاهی نسبت به عملکرد هر یک از دکمه‌ها، باید مدت زمان مشخصی را منتظر بمانیم تا متوجه قابلت فعال شده در کولر گازی ال جی شویم.

برخی از کلیدهایی که روی کنترل کولر گازی وجود دارند عمومی بوده و می‌توان آن‌ها را بر روی کنترل همه مدل‌ها مشاهده کرد. اما برخی از مدل‌ها با توجه به قابلیت‌ها و امکانات منحصر به فردی که دارند ممکن است یک یا چند کلید متفاوت نسبت به سایر مدل‌ها داشته باشند. در این راهنما کلیه کلیدهایی که به صورت عمومی و همچنین به صورت اختصاصی روی کنترل کولر گازی ال جی در مدل‌های مختلف وجود دارد را مورد بررسی قرار داده و با عملکرد آن‌ها آشنا می‌شویم.

مطالعه بیشتر : ریست کردن ریموت کنترل کولر گازی ال جی

آشنایی با کاربرد کلیدهای کنترل کولر گازی ال جی

آشنایی با کاربرد کلیدهای ریموت کنترل کولر گازی ال جی

در این قسمت تک تک کلیدهای موجود روی انواع مدل‌های کنترل کولر گازی ال جی را بررسی کرده و با عملکرد هر کدام آشنا می‌شویم.

کلید پاور

عمومی‌ترین کلید کنترل کولر گازی ال جی که در تمام مدل‌ها به چشم می‌خورد کلید پاور است که وظیفه خاموش و روشن کردن دستگاه را بر عهده دارد.

دکمه Mode

یکی دیگر از کلیدهای عمومی روی کنترل کولر گازی ال جی است که در تمامی مدل‌ها مشترک بوده و برای انتخاب حالت‌های مختلف کاری کولر گازی به کار گرفته می‌شود. در واقع برای انتخاب حالت‌های مختلف سرمایش و گرمایش در کولر گازی از این کلید استفاده می‌شود و می‌توان حالت کارکرد دستگاه را به وسیله آن انتخاب کرد. کلید Mode در برخی از مدل‌ها دارای 5 وضعیت مختلف است اما در برخی دیگر از مدل‌ها دارای 4 وضعیت است. در مدل‌های 5 حالته برای انتخاب حالت فن کلید مجزایی در نظر گرفته شده است. به طور کلی وضعیت‌ها به صورت زیر هستند:

 • حالت‌های سرمایش (شکل دانه برف)
 • گرمایش (شکل خورشید)
 • هوش مصنوعی (شکل AI)
 • رطوبت‌زدا (شکل قطره آب)
 • حالت فن (شکل پره‌های فن)

نحوه انتخاب سرمایش در کولر گازی ال جی

برای قرار دادن کولرهای گازی ال جی بر روی حالت سرمایش، به صورت زیر عمل کنید:

 1. کلید Mode که روی ریموت کنترل قرار دارد را را فشار دهید.
 2. مود را روی حالت سرمایش که علامت دانه برف دارد، قرار می‌دهیم.

در این حالت دستگاه بر روی حالت خنک کنندگی قرار می‌گیرد.

نحوه تنظیم گرمایش در کولر گازی ال جی

در مدل‌های کولر گازی ال جی که قابلیت گرمایش نیز دارند برای تغییر وضعیت طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. دکمه Mode را فشار دهید
 2. علامت خورشید که نشان دهنده حالت گرمایش در دستگاه است را انتخاب کنید.
 3. حالت گرمایش فعال می‌شود.

نحوه فعال کردن حالت رطوبت‌زدایی

حالت رطوبت زدایی در کولرهای گازی ال جی به این منظور تعبیه شده است که بتواند رطوبت محیط را به بهترین شکل جذب کند. با استفاده از کلید Mode که روی کنترل کولر گازی ال جی قرار دارد و نشانه آن علامت قطره آب است، حالت رطوبت‌زدایی فعال و دمای اتاق و سرعت کارکرد فن دستگاه به صورت خودکار تنطیم می‌شود تا سطح بهینه رطوبت محیط حفظ شود.

نحوه فعال کردن هوش مصنوعی

در صورتی که با استفاده از کلید Mode در کولرهای گازی ال جی حالت هوش مصنوعی را فعال کنید، نیازی به انتخاب حالت سرمایش یا گرمایش نیست و دستگاه به صورت خودکار و بر اساس دمای محیط، سرعت فن و دمای مورد نیاز را تنظیم می‌کند. عملکرد هوش مصنوعی در مدل‌هایی که فقط سرمایش دارند با مدل‌هایی که به قابلیت گرمایش نیز مجهزند متفاوت است.

 • در مدل‌هایی که دستگاه قابلیت گرمایش نیز دارد پس از انتخاب حالت هوش مصنوعی که با علامت AI شناخته می‌شود و انتخاب دمای مورد نظر، دستگاه برای تأمین دمای انتخاب شده در محیط به صورت خودکار وارد مرحله سرمایش یا گرمایش می‌شود.
 • در مدل‌هایی که فقط قابلیت سرمایش دارند در صورت انتخاب حالت هوش مصنوعی این امکان وجود دارد که تنظیم دستگاه را به نحوی تنظیم کنیم که با توجه به دمای کنونی محیط تا حدی گرما یا سرما ایجاد کند. در این مدل‌ها عدد 0 به معنی حفظ دمای فعلی محیط، اعداد 1+ و 2+ برای خنک کردن محیط و اعداد 1- و 2- برای گرم کردن محیط نسبت به دمای فعلی هستند.

چگونه حالت فن کولر گازی ال جی را فعال کنیم؟

با فشردن کلید Mode بر روی مدل‌هایی که دارای 5 حالت هستند و همچنین فشردن کلید Fan در مدل‌هایی که دارای 4 حالت هستند، حالت فن یا پنکه روی دستگاه فعال می‌شود. در این حالت کولر گازی با تولید باد مانند پنکه فقط باعث گردش هوا در محیط می‌شود  و گرمایش و سرمایش ندارد.

کلید Temp

کلید Temp که معمولا دو کلید با فلش‌های بالا و پایین روی کنترل کولر گازی ال جی مشاهده می‌شود، برای تنظیم دما مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالت سرمایش می‌توان محدوده دمایی 18 تا 30 درجه و در حالت گرمایش محدوده دمایی بین 16 تا 30 درجه را تنظیم کرد.

کلید Swing

 

کولرهای گازی ال جی دارای دو کلید Swing روی دکمه خود هستند که علت آن بهره‌مندی این کولرها از دو دریچه برای هدایت هوای خروجی از کولر گازی است. یکی از این دمپرها که در قسمت بیرونی دستگاه قرار دارد و به صورت عمودی حرکت می‌کند، وظیفه هدایت جریان هوا به سمت بالا و پایین را بر عهده دارد. با فشردن کلید Swing عمودی بر روی کنترل کولر گازی ال جی می‌توان تنظیمات مختلفی را برای این دمپر و زاویه حرکت آن انتخاب کرد.

دمپر دوم که به صورت داخلی طراحی شده، به صورت افقی حرکت و جریان هوا را به سمت چپ و راست هدایت می‌کند. برای تنظیم زاویه ثابت و متحرک بودن این دمپر می‌توان از کلید Swing افقی که روی کنترل کولر گازی قرار دارد، استفاده کرد. البته در برخی مدل‌ها این دکمه وجود ندارد و دمپر داخلی باید به صورت دستی تنظیم شود.

کلید Jet Mode

تصور کنید پس از یک روز کاری طولانی در یکی از گرم‌ترین روزهای تابستان به منزل رسیده‌اید و می‌خواهید که در مدت زمان کوتاهی محیط را خنک کنید. با انتخاب کلید Jet Mode یا Jet Cool سرمایش سریع دستگاه فعال شده و در مدت زمان حدود 30 دقیقه، دمای محیط به 18 درجه سانتیگراد می‌رسد. در برخی مدل‌های از این کلید برای حالت گرمایش نیز استفاده می‌شود تا محیط را به سرعت گرم کند. در صورتی که این قابلیت در کولر گازی فعال باشد، علامت PO روی نمایشگر دستگاه یا کنترل نمایش داده می‌شود.

کلید Fan Speed

همانطور که از نام این کلید مشخص است برای انتخاب سرعت فن و سرعت پرتاب باد در محیط کاربرد دارد که با استفاده از آن می‌توان سرعت‌های کند، متوسط، تند و متغیر یا کوهستانی را انتخاب کرد. در صورتی که سرعت فن روی حالت کوهستانی تنظیم شود، شدت باد کم و زیاد می‌شود.

کلید Room Temp روی کنترل کولر گازی

 

این کلید مانند دماسنج محیط عمل می‌کند و در صورتی که آن را فشار دهید، دمای فعلی محیط روی نمایشگر کنترل به نمایش درمی‌آید.

نکته: در برخی مدل‌های کولر گازی ال جی، زیر کلید Room Temp نوشته‌ای به چشم می‌خورد که در صورت نگه داشتن کلید به مدت 5 ثانیه واحد نمایش درجه دمای محیط از سانتیگراد به فارنهایت تغییر پیدا می‌کند.

کلید Light

کلید Light روی ریموت کنترل کولر گازی ال جی

یکی از کلیدهایی که در کنترل وجود دارد و برای روشن و خاموش کردن نور نمایشگر پنل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلید Plasma یا Ionizer

در صورتی که این کلید را فشار دهید، فیلتر پلاسمای کولر گازی که یک فیلتر الکترونیکی است فعال می‌شود. این فیلتر با افزایش ولتاژ و یون‌سازی می‌تواند تا حدی ذرات گرد و غبار موجود در محیط را از بین ببرد.

اگر هریک از دکمه‌های نام برده شده در این مقاله کارایی ذکر شده را ندارند می‌توانید برای رفع مشکل خود از مرکز تخصصی تعمیرات ال جی کمک بگیرید.

کلید Sleep

در صورتی که این امکان وجود دارد که بعد از مدتی به خواب رفته یا از محیط خارج شوید، با استفاده از این کلید می‌توانید انتخاب کنید که کولر بین 1 تا 7 ساعت بعد به صورت خودکار خاموش شود. در صورتی که این قابلیت را فعال کنید، با گذشت هر 30 دقیقه زمان 1 درجه و به طور کلی نهایت تا 2 درجه به دمای انتخابی کاربر اضافه می‌شود تا در صورتی که فرد به خواب رفته باشد، محیط بیش از اندازه سرد نشود.

کلید Energy Saving

کلید Energy saving روی کنترل کولر گازی ال جی

ابن کلید به منظور فعال کردن حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی در نظر گرفته شده است. در صورتی که کاربر این قابلیت را فعال کند، سرمایش کولر گازی با حداقل میزان برق مصرفی انجام می‌شود. زمانی که کاربر این کلید را انتخاب می‌کند، دمای دستگاه به صورت خودکار روی 22 تنظیم می‌شود. در صورتی که دمای محیط زمان انتخاب این قابلیت کمتر از 22 درجه باشد دما در همان حدود و در صورتی که بالاتر از 22 درجه باشد، همان دما به صورت ثابت حفظ خواهد شد.

اگر هریک از دکمه‌های نام برده شده در این مقاله کارایی ذکر شده را ندارند می‌توانید برای رفع مشکل خود از مرکز تخصصی تعمیرات ال جی کمک بگیرید.

کلید Energy Display

بر روی کنترل کولر گازی ال جی در برخی از مدل‌ها کلیدی به نام Energy Display وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن میزان مصرف برق دستگاه را مشاهده کرد. در صورت انتخاب این کلید بر روی ریموت، جریان برق ورودی دستگاه به صورت کیلووات بر روی نمایشگر ریموت نشان داده می‌شود. در صورتی که کاربر این کلید را دو مرتبه انتخاب کند، میزان برق مصرفی بر حسب کیلووات ساعت از زمان روشن بودن دستگاه تا آن لحظه به نمایش درمی‌آید.

کلید Auto Clean

این کلید که ممکن است به صورت A/Clean نیز در برخی مدل‌ها وجود داشته باشد مربوط به تمیزکنندگی خودکار دستگاه است. در صورت انتخاب این کلید، پس از خاموش کردن کولر گازی، دستگاه عملکرد تمیزکنندگی خودکار را آغاز می‌کند. در این حالت دمپر خارجی دستگاه به صورت نیمه‌بسته باقی ماند و به منظور حذف رطوبت داخل پنل، فن دستگاه با سرعت پایین کار می‌کند تا با حذف رطوبت از رشد قازچ و باکتری جلوگیری شود. در صورتی که این حالت فعال باشد عبارت CO بر روی نمایشگر پنل و نمایشگر کنترل کولر گازی ال جی نمایان می‌شود. این فرایند معمولا 30 دقیقه به طول انجامیده و پس از پایان دستگاه به صورت خودکار خاموش می‌شود.

کلید Energy Control

این قابلیت در کولرهای گازی ال جی به منظور کار کردن موتور کولر با قدرت کمتر و با هدف کاهش مصرف انرژی تعبیه شده است. در صورتی که کاربر یک بار این کلید را انتخاب کند، عدد 80 روی نمایشگر کنترل نمایان می‌شود که نشان دهنده کاهش 20 درصدی توان و مصرف انرژی دستگاه است. در صورتی که مجدد کلید فشرده شود عدد 60 نمایان می‌شود که نشان می‌دهد دستگاه با 60 درصد توان خود در حال کار کردن بوده و به میزان 40 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

نکته: در برخی از مدل‌ها امکان کار کردن دستگاه به 40 درصد توان در صورت 3 بار فشردن این کلید نیز وجود دارد.

کلید Comfort air یا One touch soft air

با انتخاب این کلید روی کنترل کولر می‌توان دمپر دستگاه را به سمت پایین و بالا تنظیم کرد. تفاوت این کلید با کلید Swing عمودی این است که برای تنظیم دمپر در بالا یا پایین کافی است یک مرتبه این کلید فشرده شود.

کلید Timer

کولرهای گازی ال جی را می‌توان برای روشن یا خاموش شدن در ساعتی خاص تنظیم کرد. این کار به وسیله کلید Timer امکان‌پذیر است. اما ابتدا باید کاربر نسبت به تنظیم ساعت رسمی محل سکونت خود اقدام کند تا با استفاده از این کلید بتواند ساعت مورد نظر برای خاموش یا روشن شدن دستگاه را تعیین کند.

توجه داشته باشید که در صورت استفاده نکردن طولانی مدت از دستگاه خود، برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکل جدی کولر خود را توسط تعمیرکاران نمایندگی تعمیر کولر گازی ال جی سرویس کنید.

کلید Sensor saving و Sensor cooling

این دو کلید روی کنترل کولر گازی ال جی در تمام مدل‌ها وجود ندارد و منحصر به مدل‌های Next Plus است. با این دو کلید می‌توان عملکرد اسکن هوشمند کولر را فعال کرد. کلید Sensor saving این قابلیت را فراهم می‌کند که دستگاه بر اساس فعالیت کاربران در محیط میزان سرمایش کولر را تنظیم کنند. در این حالت اگر فعالیت کاربران کم باشد یا فردی در محیط حضور نداشته باشد، به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی، دما و میزان سرمایش دستگاه به صورت کاملا هوشمند تغییر می‌کند.

کلید Sensor cooling نیز بر اساس همان داده‌ها عمل می‌کند با این تفاوت که با استفاده از این کلید می‌توان انتخاب کرد که باد به سمت کاربر یا برخلاف آن هدایت شود. این کلید به دو حالت واگرا و همگرا مجهز شده است که در صورت فعال بودن حالت همگرا، باد به سمت کاربر و در صورت فعال بودن حالت واگرا باد خلاف کاربرد هدایت خواهد شد. این سنسور در صورتی که چند نفر در محیط حضور داشته باشند، مبنا را بر پایه حرکات فردی قرار می‌دهد که بیشترین فعالیت را دارد و تنظیمات را به صورت هوشمند اعمال می‌کند.

کلام آخر

همراه با کولرهای گازی ال جی یک ریموت کنترل کامل ارائه می‌شود که کاربران با استفاده از کلیدهای مختلفی که روی آن تعبیه شده است می‌توانند تنظیمات مختلف مانند دما، سرعت باد، جهت هدایت باد و … را اعمال و همچنین برخی از قابلیت‌ها و امکانات را فعال یا غیر فعال کنند. مطالعه راهنمای جامع در خصوص عملکرد هر یک از کلیدهای کنترل کولر گازی ال جی و قابلیت‌ها و عملکردهایی که توسط آن‌ها فعال یا غیر فعال می‌شود، می‌تواند در استفاده بهتر از دستگاه و امکانات آن نقش مهمی ایفا کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟