علت روشن نشدن مایکروفر ال جی: چرا ماکروفر کار نمی کند؟

علت روشن نشدن مایکروفر ال جی: چرا ماکروفر کار نمی کند؟
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

مایکروویو به یکی از لوازم اصلی آشپزخانه اکثر افراد تبدیل شده است. اغلب تا زمانی که مایکروویو از کار نمی‌افتد، متوجه نمی‌شوید که این وسیله، چقدر راحت و مفید است. اگر مایکروفر شما از کار افتاده است و روشن نمی‌شود، ممکن است خودتان بتوانید آن را تعمیر کنید. با این حال، به دلیل خطر برق گرفتگی، اغلب بهتر است با یک تکنسین آموزش دیده تماس بگیرید. این راهنما با دستورالعمل‌هایی توضیح می‌دهد که چه چیزی می‌تواند باعث این مشکل شود، تا بتوانید تصمیم بگیرید که چه چیزی را می‌توانید برطرف کنید و کدام تعمیر به یک متخصص آموزش دیده نیاز دارد. اما علت روشن نشدن مایکروفر ال جی چیست؟

علت روشن نشدن ماکروفر ال جی

یکی از اتفاقات ناخوشایند این است که غذای مورد علاقه خود را در ماکروفر قرار دهید و پس از زدن دکمه استارت، دستگاه روشن نشود. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی ممکن است علت روشن نشدن ماکروفر موارد جزئی باشد مثلا وصل نبودن جریان برق که خودتان هم می‌توانید برای رفع مشکل اقدام کنید. گاهی ممکن است علت بروز این مشکل وجود مشکل در برد باشد که در اینصورت باید از یک تعمیرکار ماکروفر ال جی راهنمایی بگیرید.

 

با توجه به ولتاژ بسیار بالا و جریان بالایی که مایکروویوها نیاز دارند، خطر برق گرفتگی هنگام تعمیر دستگاه زیاد است. خازن ولتاژ بالا داخل مایکروویو می‌تواند مقدار کشنده‌ای الکتریسیته را ذخیره کند، حتی پس از چند ماه قطع برق مایکروفر. برای دسترسی ایمن به اجزای الکتریکی در دستگاه، خازن باید تخلیه شود.

 

دلیل روشن نشدن مایکروفر ال جی، ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 

خرابی فیوز اصلی ماکروفر

خرابی فیوز اصلی ماکروفر

شایع‌ترین علت کار نکردن مایکروویو این است که فیوز اصلی دچار مشکل شده باشد. فیوز اغلب به دلیل نوسانات برق یا معیوب بودن سوئیچ درب دچار خرابی می‌شود.  فیوزهای مایکروویو را می‌توان با یک مولتی متر برای تداوم آزمایش کرد (مسیر الکتریکی پیوسته موجود در فیوز). اگر تست تداوم فیوز منفی شد، باید تعویض شود. هنگام تعویض فیوز، اطمینان حاصل کنید که فیوز جایگزین با مشخصات فیوز قدیمی مطابقت دارد، زیرا به محض اینکه بخواهید از مایکروفر استفاده کنید، ممکن است فیوز اشتباه دوباره بسوزد.

فیوز اصلی معمولا در نزدیکی سیم برق قرار دارد اما به مدل و مدل ماکروفر هم بستگی دارد. برای برای پیدا کردن محل دقیق قرارگیری فیوز، به دفترچه راهنمای ماکروفر ال جی مراجعه کنید.

نحوه تست و تعویض فیوز (توصیه می‌شود توسط تکنسین متخصص انجام شود):

 • مایکروویو را از برق جدا کنید.
 • بسته به نوع ساخت و مدل، ممکن است لازم باشد پیچ ​​کنترل پنل یا قاب مایکروویو را باز کنید. اگر نیاز به قطع هر سیم دارید؛ به نحوه اتصال سیم‌ها توجه داشته باشید تا هنگام مونتاژ
 • مجدد مایکروویو بتوانید آنها را دوباره وصل کنید.
 • فیوز را باز کرده یا از مایکروویو خارج کنید.
 • فیوز را با مولتی متر برای تداوم تست کنید.
 • در صورت معیوب بودن، فیوز را با فیوز جدیدی که با فیوز قبلی مطابقت دارد، تعویض کنید.
 • مایکروویو را دوباره جمع کنید و تست کنید که به درستی کار می کند یا خیر.

ایراد در فیوز حرارتی ماکروفر

یکی دیگر علل روشن نشدن ماکروفر ال جی، ایراد در فیوز حرارتی است. فیوز حرارتی در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه، برق آن را قطع می کند. اگر می‌خواهید بفهمید که فیوز حرارتی سوخته است یا خیر، می‌توانید از مولتی متر استفاده کنید. اگر متوجه شدید که تداومی وجود ندارد، ممکن است لازم باشد آن را جایگزین کنید. با این حال، اگر تداوم وجود داشته باشد، ممکن است مجبور شوید موارد دیگری را بررسی کنید.

معیوب بودن سوئیچ درب ماکروفر ال جی

برای ایمنی، اگر درب به صورت کامل بسته نشده باشد، مایکروویو کار نخواهد کرد. مایکروویوها معمولا دارای سه یا چهار کلید درب هستند که در صورت بسته نشدن درب، برق مایکروفر را قطع می‌کنند. گاهی اوقات، سوئیچ درب معمولا، به دلیل ساییدگی و پارگی یا به دلیل گیر کردن آن از کار می‌افتد. اگر سوئیچ درب از کار بیفتد، مایکروفر روشن نمی‌شود.

کلیدهای درب را می‌توان با یک مولتی متر برای تداوم آزمایش کرد تا مشخص شود که آیا نیاز به تعویض دارند یا خیر.

ایراد در برد اصلی، علت روشن نشدن مایکروفر ال جی

ایراد در برد اصلی، علت روشن نشدن مایکروفر ال جی

اگر دلایل بالا باعث از کار افتادن مایکروویو نشده باشد، ممکن است برد کنترل اصلی دچار مشکل شده باشد. با این حال، این موضوع غیر معمول است. تست بردهای کنترل ممکن است دشوار باشد، اما می‌توان آنها را از نظر خوردگی و سیم‌های شل بررسی کرد. اگر شک دارید که برد کنترل باعث ایجاد مشکل شده است، احتمالا باید از خدمات تعمیرات لوازم خانگی ال جی راهنمایی بگیرید تا این قطعه را بررسی و در صورت خرابی، تعویض کند.

جمع بندی

اگر مایکروفر ال جی روشن نمی شود یا کار نمی کند، ابتدا بررسی کنید که جریان برق دستگاه وصل باشد و در اتصالات مایکروفر ایرادی وجود نداشته باشد. سپس از بسته بودن کامل درب و سالم بودن قطعات آن اطمینان حاصل کنید زیرا در صورت کامل بسته نشدن درب، امکان روشن شدن مایکروفر وجود ندارد.

اگر مشکل برطرف نشد باید برای بررسی برد اصلی و سایر قطعات از یک تکنسین متخصص راهنمایی بگیرید. در ادامه راهکارهایی برای جلوگیری از خراب شدن زودهنگام ماکروفر و افزایش عمر مفید دستگاه بیان شده است:

 • پس از هربار استفاده، داخل مایکروفر و سینی را تمیز کنید.
 • برای جلوگیری از نوسانات برق از یک محافظ استفاده کنید.
 • از ظروف مناسب مایکروفر برای گرم کردن موادغذایی یا پخت و پز در ماکروفر استفاده کنید.
 • از قراردادن وسیله روی مایکروفر خودداری کنید.
 • از روشن کردن مایکروفر در حالت خالی، خودداری کنید.
 • درب مایکروفر را به آرامی ببندید و از وارد کردن فشار به درب خودداری کنید.
این مطلب چقدر مفید بود؟