5 علت بسته نشدن درب یخچال ال جی + ارائه راهکار

علت بسته نشدن درب یخچال فریزر ال جی
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

برندهای مختلفی در سراسر جهان مدل‌های متنوعی از یخچال‌ها را طراحی و تولید می‌کنند که همگی تلاش می‌کنند محصولاتی با کیفیت و مطابق با فناوری‌های روز دنیا را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند. با توجه به این موضوع که یخچال یکی از وسایل خانگی است که به صورت دائم روشن و در حال کار است، این احتمال وجود دارد که پس از مدتی استفاده، مشکلاتی در دستگاه بروز پیدا کند. یکی از مشکلات شایع در یخچال‌های ال جی و سایر برندها این است که درب یخچال به خوبی بسته نمی‌شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم چندین علت بسته نشدن درب یخچال ال جی و راهکارهای رفع آن را مورد بررسی قرار دهیم.

ضرورت رفع مشکل بسته نشدن درب یخچال

ضرورت رفع مشکل بسته نشدن درب یخچال LG

همانطور که گفته شد یخچال یکی از مهم‌ترین لوازم خانگی به حساب می‌آید که وظیفه نگهداری از انواع مواد غذایی در دمای مناسب و جلوگیری از فاسد شدن آن‌ها را بر عهده دارد. درب یخچال یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن محسوب می‌شود که باعث می‌شود هوای خنک درون محفظه یخچال باقی مانده و شرایط لازم برای نگهداری از مواد غذایی مختلف به خوبی فراهم شود.

در صورتی که به هر دلیل درب یخچال مشکل پیدا کرده و به خوبی بسته نشود باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به شناسایی علت بسته نشدن درب یخچال و رفع این مشکل اقدام شود.

اما شاید این سوال در ذهن خیلی از کاربران شکل بگیرد که چرا باید برای شناسایی علت بسته نشدن درب یخچال ال جی و رفع آن، با این همه عجله اقدام کرد؟ همانطور که گفته شد درب یخچال یکی از قسمت‌های مهم این دستگاه است که در حفظ دمای داخلی یخچال و نگهداری مواد غذایی نقش بسیار مهمی دارد. به همین دلیل خرابی درب یخچال و بسته نشدن آن می‌تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد که از جمله مهم‌ترین مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قرار گرفتن کمپرسور یا موتور یخچال تحت فشار زیاد برای خنک کردن محفظه
  • به وجود آمدن برفک در محفظه یخچال یا فریزر
  • فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال در کمترین زمان ممکن
  • کار کردن دائمی یخچال به منظور تأمین دمای مورد نیاز
  • فزایش میزان مصرف برق

در نتیجه قبل از نیاز به خدمات تعمیرات یخچال ال جی این موارد را بررسی کرده تا در صورت امکان خودتان نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

در صورتی که درب یخچال‌تان به درستی بسته نمی‌شود و اقدام لازم برای رفع آن را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام ندهید، دستگاه به مرور به پایان عمر خود نزدیک می‌شود. در واقع این مشکل به ظاهر ساده و کم اهمیت در صورتی که رفع نشود می‌تواند مشکلات بزرگتری را به همراه داشته باشد.

به همین دلیل در صورت بروز چنین شرایطی این ضرورت وجود دارد که نسبت به شناسایی علت بسته‌ نشدن درب یخچال ال جی و رفع آن اقدام شود. در ادامه با مهم‌ترین علت‌هایی که می‌توانند مانع بسته شدن درب یخچال شوند آشنا می‌شویم.

1. وجود مانع بین درب و بدنه یخچال

در بسیاری از موارد اولین و محتمل‌ترین علت بسته نشدن درب دستگاه مربوط به وجود یک مانع بین درب و بدنه یخچال است. ممکن است باز ماندن کشوهای داخل فریزر یا یخچال یا قرار دادن یک ظرف یا بسته‌بندی حجیم درون طبقات مانع بسته شدن درب به صورت کامل شود.

به همین دلیل بهتر است مواد غذایی و ظروف در یخچال با نظم و متناسب با فضای یخچال چیده شوند و همچنین به چیدمان کشوها نیز دقت شود که مانعی برای بسته شدن درب دستگاه نباشند.

2. سنگین بودن درب یخچال

سنگین بودن درب یخچال LG

تقریبا در تمام مدل‌های یخچال موجود در بازار، فضای داخلی درب به نوعی طراحی شده است که کاربر بتواند برخی از مواد غذایی و ظروف مانن بطری‌های نوشیدنی و غیره را در این قسمت نگهداری کند. اما یکی از دلایلی که می‌تواند به عنوان علت بسته نشدن درب یخچال ال جی مطرح باشد، افتادگی درب یخچال به دلیل نگهداری مواد و وسایل سنگین و حجیم در قسمت درب یخچال است.

در صورتی که درب یخچال را از وسایل و مواد سنگین و حجیم خالی نکنید، سنگینی درب می‌تواند باعث بروز مشکل در لولاهای آن شده که در این صورت باید آن‌ها را در تعمیر لوازم خانگی ال جی کرد. استفاده از بارهای سنگین و حجیم در قسمت درب یخچال باعث می‌شود که تنظیم درب بهم خورده و در نتیجه به خوبی باز و بسته نشود. در این شرایط با کم کردن حجم مواد و وسایل و تنظیم مجدد درب می‌توان به راحتی مشکل را برطرف کرد.

3. تراز نبودن یخچال علت بسته نشدن درب یخچال ال جی

یکی از مهم‌ترین نکات برای کارکرد بهینه یخچال، تراز بودن آن است. در واقع کاربران باید یخچال خود را متناسب با شیب سطح مورد نظر با استفاده از پایه‌های قابل تنظیم تراز کنند.

تراز نبودن دستگاه در محل قرارگیری را می‌توان شایع‌ترین علت بسته نشدن درب یخچال ال جی دانست. یکی از راه‌های ساده برای تشخیص تراز بودن یخچال در محل نصب این است که با باز کردن درب و رها کردن آن، درب به آرامی بسته شود. در صورتی که یخچال‌تان تراز نبود می‌توانید با تنظیم کردن پایه‌های آن و با استفاده از یک ترازسنج آن را در وضعیت ایده‌آل تنظیم کنید تا به این ترتیب مشکل بسته شدن درب دستگاه نیز برطرف شود.

4. خرابی درزگیر درب یخچال

خرابی درزگیر درب یخچال ال جی

لاستیک دور درب یکی از مهم‌ترین قسمت‌های درب یخچال به حساب می‌آید که به کامل بسته شدن درب دستگاه کمک می‌کند. در برخی مواد مهم‌ترین علت بسته نشدن درب یخچال، خرابی لاستیک یا درزگیر است.
نچسبیدن این قطعه در هنگام بسته شدن درب باعث می‌شود که درب یخچال به صورت کامل بسته نشود. یکی از موارد زیر می‌تواند علت نچسیبدن لاستیک دور درب یخچال باشد:

  • ممکن است به علت کثیف بودن لاستیک و باقی ماندن خرده‌های مواد غذایی روی آن، لاستیک دو درب چسبندگی خود را از دست داده باشد. در این مورد، می‌توان با استفاده از یک مسواک و کمی آب و صابون درزگیر را تمیزکاری کرده و با استفاده از یک دستمال آن را به صورت کامل خشک نمود.
  • ممکن است علت بسته نشدن درب یخچال ال جی و نچسبیدن لاستیک به دلیل برآمده شدن قسمتی از آن باشد. سفت شدن قسمت‌هایی از لاستیک باعث برآمدگی آن می‌شود که می‌توان آن را با استفاده از صابون یا وازلین و کمی آب و با استفاده از حرارت سشوار نرم کرده و دوباره جا انداخت.
  • ممکن است علت نچسبیدن لاستیک دور درب فرسودگی آن باشد. در صورتی که لاستیک یا درزگیر دچار پارگی، سائیدگی یا هر آسیب دیگری شده باشد در این صورت تنها با تعویض آن می‌توان مشکل را برطرف کرد.

برای اطمینان از سالم بودن لاستیک دور درب یخچال می‌توانید یک آزمایش ساده انجام دهید. برای این کار یک برگ کاغذ را بین درب و بدنه دستگاه قرار دهید و درب را ببندید. در صورتی که بتوانید کاغذ را به راحتی بیرون بکشید، معلوم می‌شود که باید برای تعویض لاستیک دور درب اقدام کنید.

5. خرابی استوپر، علت بسته نشدن درب یخچال ال جی

یکی دیگر از مواردی که می‌توان به عنوان علت بسته نشدن درب یخچال به آن اشاره کرد، خرابی استوپر است. استوپر قطعه‌ای است که معمولا در قسمت پایین یخچال نصب شده و هنگام بسته شدن درب با کشیدن آن به سمت داخل باعث می‌شود که درب به آرامی بسته شود.

در صورتی که این قطعه دچار خرابی و ایراد شود می‌تواند روی باز و بسته شدن درب دستگاه تأثیر منفی داشته باشد. به همین دلیل در صورتی که درب یخچال به خوبی بسته نمی‌شود می‌توان استوپر را مورد بررسی قرار داد و در صورت خرابی نسبت به تعویض آن اقدام کرد تا مشکل به راحتی برطرف شود.

کلام آخر

یخچال را می‌توان به عنوان پرکارترین وسیله در خانه نام برد چون به صورت دائمی در حال کار است. به همین دلیل ممکن است پس از مدتی شاهد بروز مشکلاتی در یخچال باشیم که یکی از متداول‌ترینِ آنها، بسته نشدن درب به صورت کامل است. متاسفانه این مشکل عوارض دیگری به همراه دارد و حتی می‌تواند باعث اعمال فشار زیاد به موتور یا کمپرسور شود. به همین دلیل لازم است هرچه سریع‌تر به دنبال بررسی علت بسته نشدن درب یخچال بپردازید و مشکل را برطرف کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟