علت و نشانه های خرابی مین برد تلویزیون ال جی

علت و نشانه های خرابی مین برد تلویزیون ال جی
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

مین برد یکی از قطعات اصلی تلویزیون است که اگر دچار خرابی شود، دستگاه عملکرد درستی ندارد. از این رو می‌بایست برای تعمیرات و رفع مشکل اقدام کنید. اگر تلویزیون صدا ندارد، به صورت ناگهانی خاموش و روشن می‌شود، تصویر ندارد و … ممکن است مین برد معیوب شده باشد. در این مقاله به بررسی علت و نشانه های خرابی مین برد تلویزیون ال جی پرداخته‌ایم. همچنین راهکارهایی برای رفع مشکل بیان شده است.

تشخیص خرابی مین برد تلویزیون ال جی

برای بررسی خرابی برد اصلی تلویزیون باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا تلویزیون را از برق بکشید و پنل پشتی آن را باز کنید.
 • بدنه را باز کنید و برد پاور و مین برد را پیدا کنید.
 • اگر یک تستر ولتاژ دارید، می توانید بررسی کنید که منبع تغذیه یا مین برد خراب است یا خیر.

بررسی و تشخیص خرابی مین برد تلویزیون امری تخصصی بوده و باید توسط تعمیرکار تلویزیون ال جی انجام شود. برای جلوگیری از آسیب به تلویزیون، هرگز شخصا اقدام به باز کردن تلویزیون نکنید.

نشانه های خرابی مین برد تلویزیون ال جی

نشانه های خرابی مین برد تلویزیون ال جی

از مهم‌ترین نشانه های معیوب شدن مین برد تلویزیون ال جی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. صدا نداشتن تلویزیون
 2. کارنکردن پورت‌های HDMI
 3. عدم اتصال تلویزیون به وای فای
 4. ناگهانی خاموش شدن تلویزیون
 5. هنگ کردن تلویزیون

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی

اگر تلویزیون به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، ابتدا بررسی کنید که تایمر خواب فعال نباشد و اتصالات تلویزیون به درستی وصل باشند. اگر با بررسی این موارد همچنان مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پابرجا بود، احتمالا مین برد آسیب دیده که باید برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید.

هنگ کردن تلویزیون

اگر تلویزیون هنگ می کند و لوگوی تلویزیون ال جی روی صفحه ثابت می ماند، احتمالا مین برد خراب شده است.

همچنین اگر صفحه تلویزیون سیاه شده ولی تصویر دارد، احتمالا مین برد خراب  شده است. چنانچه تلویزیون شما بدون اخطار روشن یا خاموش می‌شود، ممکن است زمان تعویض برد اصلی فرا رسیده باشد. اگرچه ممکن است صفحه نمایش شما همچنان در وضعیت خوبی قرار داشته باشد. در صورت خرابی این قطعه باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

علت خراب شدن مین برد تلویزیون

وظیفه اصلی مین برد گرفتن سیگنال های ویدئویی و آنالوگ و تبدیل آنها به سیگنال های دیجیتال است که به برد تیکان منتقل می‎‌شود. از متداول‌ترین مواردی که باعث خرابی و آسیب به مین برد تلویزیون می‌شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای مدت طولانی از تلویزیون استفاده کرده اید و دستگاه بیش از حد داغ شده است.
 • از کابل‌های HDMI بی‌کیفیت و غیراورجینال استفاده کرده اید.
 • برای مدت طولانی از Wi-Fi یا ورودی LAN استفاده شده است.
 • در ورودی‌های HDMI و USB تلویزیون مشکل به وجود آمده است.

نحوه تعمیر برد اصلی تلویزیون ال جی

نحوه تعمیر برد اصلی تلویزیون ال جی

مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای تعمیر مین برد شخصا اقدام نکنید و از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. همچنین لازم است عیب یابی تلویزیون ال جی و تشخیص اینکه علت بروز مشکل (مثلا خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون) به مین برد مربوط است یا خیر، باید توسط تکنسین تعمیرات تلویزیون ال جی انجام شود.

گاهی ممکن است تعویض و جایگزینی یک مین برد جدید از نظر اقتصادی به صرفه نباشد یا حتی امکان دسترسی به مین برد اصل و اورجینال امکان پذیر نباشد. در این شرایط خرید یک تلویزیون جدید منطقی‌تر خواهد بود.

جمع بندی

مین برد (برد اصلی) یکی از قطعات اصلی تلویزیون است که اگر دچار خرابی شود، در عملکرد تلویزیون اختلال ایجاد می کند. با استفاده درست و صحیح از دستگاه، می توانید تا حدی از آسیب به این قطعه جلوگیری کنید. برای جلوگیری از خرابی مین برد تلویزیون ال جی، از دستگاه برای مدت طولانی و پشت سرهم استفاده نکنید و به تلویزیون استراحت دهید.

از کابل های اچ دی ام آی باکیفیت و اورجینال استفاده کنید و از برخورد آب و مایعات با تلویزیون خودداری کنید. در صورت خرابی مین برد، تعمیر و تعویض آن را به نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی ال جی بسپارید.

5/5 - (1 امتیاز)