13 علت نشت آب از ماشین لباسشویی ال جی

علت نشت آب از ماشین لباسشویی ال جی
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

اصلا صحنه خوشایندی نیست! ماشین لباسشویی را پر از لباس می کنید، برنامه شستشو را تنظیم می کنید و به کارهای دیگرتان می پردازید؛ و زمانی که برمی گردید تا لباس های تمیز را از دستگاه خارج کنید، متوجه می شوید که لباسشویی نشت کرده است! نشت آب در ماشین لباسشویی به دلایل زیادی رخ می دهد که برخی از آنها توسط خود شما قابل برطرف شدن هستند و برخی دیگر فقط به کمک تکنسین تعمیر لباسشویی رفع می شوند. در این نوشتار 13 علت نشت آب از لباسشویی را با هم می بینیم. به علاوه، نکاتی جهت رفع هر یک از دلایل بروز نشت لباسشویی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است در صورتی که دانش فنی کافی در مورد تعمیرات ماشین لباسشویی ندارید، به هیچ عنوان خودتان اقدام به تعمیر دستگاه نکنید. چرا که کوچکترین اشتباهی ممکن است سبب جدی تر شدن مشکل و آسیب دیدن سایر قسمت های دستگاه شود.

علت آبریزی از ماشین لباسشویی ال جی چیست؟

آبریزی ماشین لباسشویی ال جی 13 دلیل عمده می‎تواند داشته باشد. اولین کاری که در هنگام مواجه شدن با چنین مشکلی باید انجام دهید، بررسی قطعات و قسمت‌هایی است که حدس می‎زنید دچار مشکل شده است. مثلا باید بررسی کنید که آیا در هنگام شستشو، ماشین لباسشویی در برابر ورود و خروج آب سرد و گرم مقاومت کافی دارد یا خیر.

مورد بعدی که ممکن است دلیل نشتی آب از لباسشویی باشد، بررسی شیلنگ تخلیه است. پر شدن ماشین لباسشویی توسط این شیلنگ‎ها صورت می‎گیرد که اگر آب به اندازه کافی وارد مخزن شستشو نشود، ممکن است باعث نشتی در لباسشویی شما شود.

1) شل بودن شیرآلات یا شلنگ‌های تأمین آب

بعد از بررسی دو موردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، باید به دنبال محل اتصال شیلنگ‌های لباسشویی به لوله‌های آب خانه باشید. در جایی که اتصالات ماشین لباسشویی قرار گرفته است، یک شیر قرمز رنگ و یه یک شیر آبی رنگ خواهید دید که نشان دهنده‎ی آب سرد و آب گرم ماشین لباسشویی است.

شما باید این دو شیر آب را چک کنید و مطمئن شوید که آیا خیس هستند یا خیر. چنانچه پس از بررسی شیر آب متوجه شدید که خیس هستند، ممکن است شیرها بنا به دلایلی شل شده باشند و همین علت نشت آب از ماشین لباسشویی باشد.

گاهی هم ممکن است شیرهای آب هیچ مشکلی نداشته باشند و مشکل از پارگی یا پوسیدگی شیلنگ‌ها باشد. اگر در این بررسی متوجه شدید که شیلنگ‌ها دچار مشکل شده‎اند، با تعویض شیلنگ‌های فرسوده با شیلنگ نو، این مشکل برطرف خواهد شد.

2) مسدود بودن و خراب شدن شیلنگ تخلیه

وظیفه‎ی اصلی شیلنگ تخلیه در ماشین لباسشویی تخلیه کردن آب و کف، به بیرون لباسشویی است. شیلنگ تخلیه در قسمت دهانه‎ی ورود آب قرار گرفته است. آسیب دیدن شیلنگ یا لوله‎ی تخلیه‌ ماشین لباسشویی می‌تواند علت نشت آب از لباسشویی شما باشد.

اگر در هنگام بررسی مسیر تخلیه‌ی لباسشویی متوجه شدید که این شیلنگ مسدود یا خراب شده است، با تعویض یا تمیز کردن آن، خیلی راحت می‎توانید مشکل را از بین ببرید.

مسدود بودن و خراب شدن شیلنگ تخلیه

3) آسیب دیدن و قطع شدن شیلنگ‌های داخلی آب

گاهی اوقات برای پیدا کردن سرمنشاء نشتی آب ماشین لباسشویی LG، ممکن است مجبور شوید که ماشین لباسشویی را باز کنید تا از سالم بودن شیلنگ‌های داخلی و اجزای آن مطمئن شوید. درون ماشین لباسشویی شیلنگ‎‌هایی وجود دارد که یک سر آنها به مخزن شستشو و یک سر آن به بیرون منتهی می‎شود. پارگی یا آسیب دیدن این شیلنگ ها به هر دلیلی، می تواند علت نشت آب از لباسشویی باشد.

البته پیشنهاد ما برای بررسی و باز کردن ماشین لباسشویی این است که اگر دانش فنی کافی نسبت به تعمیرات و قطعات داخلی ماشین لباسشویی ندارید، حتما از یک تکنسین کمک بگیرید!

4) نقص فنی در پمپ تخلیه

گاهی هم دلیلی اصلی نشتی آب در ماشین لباسشویی ال جی می‎تواند خرابی پمپ تخلیه باشد. وظیفه‎ی اصلی پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی، کشیدن آب از مخزن شستشو و انتقال آن به درون فاضلاب است.

اگر به هر دلیل پمپ تخلیه دچار مشکل شده باشد، آب خیلی راحت به بیرون نشت پیدا می‎کند و ممکن است به قطعات دیگر هم آسیب‌های جدی وارد کند. تعویض و بررسی و تعمیر پمپ تخلیه هم یکی دیگر از کارهای تخصصی است که حتما توسط تعمیرکار لوازم خانگی ال جی باید انجام شود.

5) پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی

یکی دیگر از موارد خیلی شایعی که علت نشت آب از لباسشویی است، پر کردن بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی است. اگر حجم زیادی از لباس را داخل ماشین لباسشویی کنید به واشرهای در فشار وارد خواهد شد و در نتیجه چرخش لگن شستشو را دچار اختلال خواهد کرد.

همین امر می‎تواند باعث بروز نشتی ماشین لباسشویی باشد. همیشه سعی کنید وزن لباس‎هایی که وارد ماشین لباسشویی می‎کنید، از میزان ظرفیت دستگاه بیشتر نباشد. چرا که هم ماشین لباسشویی دچار نشتی خواهد شد و هم فشار خیلی زیادی به موتور آن وارد می شود.

6) خراب شدن کلید سطح آب

وظیفه‎ی اصلی کلید سطح آب در ماشین لباسشویی، کنترل میزان آبی است که به مخزن شستشو وارد می‎شود. اگر این قطعه دچار مشکل شود، ممکن است آب خیلی بیشتر از ظرفیت مخزن شستشو وارد شود و در نهایت علت نشت آب از لباسشویی باشد.

خراب شدن کلید سطح آب

7) خرابی واشر درب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم ماشین‎های لباسشویی، واشر درب است. وظیفه‎ی اصلی این قطعه جلوگیری از آبریزی ماشین لباسشویی ال جی در حین کار است. این واشر از چندین لایه بسیار مقاوم و قطور تشکیل شده است که اجازه خروج آب به بیرون را نمی‎دهد.

اگر این قطعه دچار مشکل یا آسیبی شده باشد، وظیفه‎ی خود را به درستی انجام نخواهد داد و در نتیجه شاهد نشتی آب از ماشین لباسشویی در این قسمت خواهید بود.

8) خراب درب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از شایع‌ترین دلایلی که می‌تواند علت نشت آب از لباسشویی باشد، خوب بسته نشدن یا خرابی درب ماشین لباسشویی است. اگر به هر دلیلی درب ماشین لباسشویی به صورت کامل و درست بسته نشده باشد ممکن است در هنگام شستشو با این مشکل مواجه شوید.

9) خرابی یا پوسیدگی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی ال جی

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی هم یکی دیگر از قطعات مهم در ماشین لباسشویی است. وظیفه‌ی اصلی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی، ایجاد یک فاصله بین مخزن شستشو و بدنه ماشین لباسشویی است. یکی دیگر از وظایف اصلی لاستیک دور درب ماشین لباسشویی جلوگیری از صداهای خیلی بلند در هنگام چرخش مخزن شستشو است.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بنا به دلایل خیلی زیادی ممکن است دچار مشکل شود. مشکلاتی مثل پارگی، سوراخ شدن، پوسیدگی، جرم گرفتن و… .

اگر به هر دلیلی این لاستیک دچار مشکل شود، علاوه بر شنیدن سر و صدای خیلی زیاد هنگام شستشو، ممکن است با نشتی آب از مخزن شستشو هم مواجه شوید. در بسیار موارد با تعویض به موقع لاستیک دور درب و تمیز و خشک نگه داشتن آن، می‎توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

10) خرابی بلبرینگ و کاسه نمد لباسشویی

خرابی بلبرینگ هم دیگر علت نشت آب از لباسشویی LG می‎تواند باشد. عمر مفید بلبرینگ که در واقع بخش بسیار مهمی از ماشین لباسشویی به شما می آید، معمولا ده سال است. این قطعه به مرور زمان و در اثر استفاده‌ی مداوم دچار استهلاک خواهد شد و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشید.

یکی از علائمی که ممکن است نشان دهنده‎ی خرابی بلبرینگ باشد، شنیده شدن سر و صدای زیاد و نشتی آب در هنگام شستشو است.

خرابی سوئیچ کنترل سطح آب و لوله هیدروستات

11) خرابی سوئیچ کنترل سطح آب و لوله هیدروستات

دیگر علت نشت آب از لباسشویی، ممکن است خرابی سوئیچ کنترل سطح آب و لوله هیدورستات باشد. هیدروستات در واقع یک سوئیچ فعال به صورت فشاری است که برای مشخص کردن میزان سطح آب در مخزن شستشو قرار داده شده است. گاهی ممکن است این قطعه عملکرد درستی نداشته باشد و همین امر موجب بروز نشتی هنگام شستشو خواهد شد.

این قطعه در قسمت زیرین مخزن قرار گرفته است. وقتی که مخزن توسط آب پر می‎شود، هوای داخل لوله فشرده خواهد شد و فشار توسط دیافراگم داخل هیدروستات وارد خواهد شد. هیدروستات سپس شیر آب را کنترل می‏کند و وقتی که میزان آب در مخزن شستشو به حد مجاز رسید، قطع خواهد شد.

حال اگر به هر دلیلی لوله‌ها دچار نشتی شده باشند، فشار کافی برای فعال شدن هیدروستات وجود نخواهد داشت و آب بیشتر از حد وارد خواهد شد و در نتیجه این آب اضافی از ماشین لباسشویی نشت خواهد کرد.

12) نشتی آب از محفظه پودر لباسشویی

رسوب گرفتن محفظه پودر ماشین لباسشویی هم دیگر علت نشت آب از لباسشویی ال جی است. وقتی که آب با فشار وارد محفظه پودر می‎شود، اگر این بخش دچار رسوب شده باشد، به صورت کامل به درون مخزن شستشو باز نخواهد گشت و در نتیجه از این قسمت به بیرون راه پیدا خواهد کرد. از بین بردن رسوبات محفظه پودر و تمیز کردن آن کار خیلی سختی نیست و خودتان هم می‎توانید این کار را انجام دهید.

برای رفع نشتی آب از محفظه پودر باید بست نگهدارنده‎ی شیلنگ‌های شیر برقی آن را با استفاده از یک پیچ گوشتی باز کنید و شیلنگ محفظه را آزاد کنید. بعد باید درب محفظه را با کمی فشار به سمت بالا، خارج کنید. سپس پیچ‎هایی که به محفظه پودر متصل شده‎اند را باز کنید. حالا باید به آرامی آن را خارج کنید و با استفاده از پیچ گوشتی، خارهای نگهدارنده سقف محفظه را از آن جدا کنید. در مرحله بعد، منافذ جاپودری را با استفاده از یک فرچه‎ی سیمی تمیز کنید و در نهایت با تکرار تمامی مراحلی که گفته شد، محفظه را سر جای خود قرار دهید.

13) خرابی شیر برقی لباسشویی

وظیفه‎ی اصلی شیر برقی در ماشین‌های لباسشویی پر کردن آب برای شستشوی لباس‌هاست. به این ترتیب که پس از روشن کردن ماشین لباسشویی، آب وارد دستگاه خواهد شد و سپس از لباسشویی، به جاپودری لباسشویی وارد می‏‎شود و پس از آن به مخزن شستشو باز خواهد گشت.

در قسمت سیم پیچ شیر برقی لباسشویی، آب وارد خواهد شد و فرایند پمپاژ آب به داخل لباسشویی را انجام خواهد داد. بعد از این که آب مورد نیاز برای شستشو در ماشین لباسشویی قرار گرفت، ورود آب توسط شیر برقی قطع می‎شود.

حالا بنا به دلایل خیلی زیادی ممکن است این قطعه دچار مشکل و خرابی شود و این فرایند به درستی انجام نگیرد. چنانچه این قطعه خراب شود، خیلی راحت می‌تواند علت نشت آب از لباسشویی باشد و خیلی سریع توسط یک تعمیرکار باید بررسی و برطرف شود.

کلام آخر

در این مقاله ما 13 علت نشت آب از لباسشویی ال جی را با هم بررسی کردیم. اگر به هر دلیلی ماشین لباسشویی شما نشتی پیدا کرد، باید در اولین فرصت از یک تکنسین حرفه‌ای تعمیر لوازم خانگی ال جی کمک بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل را از بین ببرد.

نشتی آبی که از موارد بسیار مهمی است که به هیچ عنوان نباید آن را دست کم بگیرید. چرا که همین نشتی آب ممکن است به سایر قطعات سالم لباسشویی برخورد کند و باعث سوختگی یا برق گرفتگی شود.

چنانچه قبلا اشاره شد، اگر خودتان تجربه و دانش کافی در زمینه تعمیر لوازم خانگی و ماشین لباسشویی ندارید، به هیچ عنوان اقدام به انجام این کار نکنید و حتما از یک تکنسین حرفه‌ای از یک مرکز معتبر کمک بگیرید تا به بهترین شکل ممکن، این کار را برای شما انجام دهند.

این مطلب چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.