3 علت رایج آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی و راهکار رفع مشکل

3 علت رایج آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی و راهکار رفع مشکل
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

نور زمینه تلویزیون‌های LED در برند ال جی، از پشت به صفحه نمایش دستگاه می‌تابد. همین نور به دیده شدن تصویر در صفحه نمایش تلویزیون کمک می‌کند. لازم به ذکر است که اگر بک لایت دچار مشکل شود، خیلی سریع روی کیفیت تصویر تاثیر خواهد گذاشت. در واقع اصلی‌ترین علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی همین است. در این مقاله به بررسی علل بروز این مشکل پرداخته‌ایم.

آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی

تغییر نور زمینه تلویزیون از سفید به رنگ آبی باعث می‌شود که تصویر دریافتی شما به رنگ آبی باشد. علتش هم تغییر رنگ نور لامپ‌های بک لایت از طیف سفید به بنفش است. نور بنفش با مخلوط شدن با نور سفید در لامپ‌های سالم، یک طیف آبی رنگ در تصویر تلویزیون ایجاد می‌کند. در ادامه‌‎ مواردی که باعث ایجاد این اختلال در تلویزیون‌های LG می‌شود را با هم بررسی کنیم.

خرابی پنل تلویزیون

اصلی‌ترین علت آبی شدن رنگ تلویزیون ال جی خرابی پنل است. پنل یکی از حساس‌ترین و به نسبت گران قیمت‌ترین قطعه در تلویزیون به شمار می‌آید. بنا به دلایل زیادی ممکن است پنل تلویزیون دچار آسیب شود از جمله جابه‌جایی‌های غیر اصولی و فشار آمدن به صفحه تلویزیون.

در صورتی که پس از بررسی دقیق توسط تعمیرکار تلویزیون ال جی مشخص شود که این مشکل در اثر خرابی پنل است، باید بر اساس میزان آسیبی که به پنل وارد شده یک برآورد کلی صورت گرفته و این قطعه را تعمیر یا تعویض کرد تا مشکل آبی شدن تصویر برطرف شود.

آسیب دیدن بک لایت تلویزیون ال جی

آسیب دیدن بک لایت تلویزیون ال جی

خرابی بک لایت نیز یکی از دلایل بروز این مشکل است. یکی از این موارد استفاده کردن از قطعات بی‌کیفیت هنگام تعمیرات است. بنا به دلایل زیادی ممکن است تلویزیون خود را تعمیر کرده باشید و تعمیرکار از قطعات و لوازم جانبی غیراصل و بی‌کیفیت استفاده کرده باشد. همین امر موجب خواهد شد که به بک لایت یا سایر قطعات آسیب وارد شود.

 • دومین موردی که می‌تواند به بک لایت تلویزیون آسیب وارد کند بالا بودن ولتاژ بایاس لامپ‌ها در چند ثانیه‌ی ابتدایی روشن شدن تلویزیون است.
 • گاهی اوقات هم ممکن است لامپ‌های بک لایت از شاسی دستگاه بنا به دلایل مختلفی جدا شوند که این مشکل در اکثر مواقع در برخی مدل‌ها که از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده‌اند بروز می‌‎کند.
 • در برخی موارد هم ممکن است در منوی تنظیمات از بالاترین میزان نور در بک لایت استفاده کنید و لامپ‌های بک لایت، در بالاترین حد توان خود مشغول به کار باشند که همین امر موجب خواهد شد که عمر کارکرد قطعات به شدت کم شود و نتوانند عملکرد خوبی داشته باشند.

بروز مشکل در پیکسل‌ ها

دیگر دلیل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی می‌تواند بروز مشکل در پیکسل‌ها باشد. گاهی ممکن است که پیکسل‌ها در تلویزیون به رنگ سیاه تبدیل شوند که در اصطلاح به آن پیسکل سوخته یا مرده گفته می‌شود. این مشکل به خاطر استفاده طولانی مدت از تلویزیون بروز پیدا می‌کند و به صورت هاله‌ای تیره یا رنگی در قسمت‌هایی از تلویزیون دیده می‌شود.

 • گاهی هم ممکن است پیکسل‌ها بدون توجه به رنگ و تصویر، روشن باقی بمانند یا به صورت ترکیبی از رنگ‌های آبی، سبز، قرمز و سفید نشان داده شوند که گاهی با بالا رفتن میزان روشنایی، شدت نور پیسکل‌ها زیاد و با کاهش روشنایی، نور آن‌ها کمتر می‌شود.
 • دیگر دلیلی که می‌تواند باعث بروز مشکل در پیکسل‌های تلویزیون شود، استفاده از دستمال نانو فیبری است. استفاده از چنین دستمال‌هایی تلویزیون را دچار مشکل می‌کند.

رفع مشکل آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

در مواجهه با چنین مشکلی خیلی سریع باید به فکر راه چاره و برطرف کردن آن بود. زمانی که علت آبی شدن تصویر در تلویزیون ال جی مشخص شد، باید به فکر تعویض پنل بود که در اکثر مواقع قیمت این پنل‌ها ممکن بسیار گران باشد و عوض کردن آنها خیلی مقرون به صرفه نیست.

ولی اگر دلیل به وجود آمدن این مشکل خرابی بک لایت‌ها بود، خیلی راحت می‌توانید آنها را توسط نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی ال جی، تعمیر کنید تا این خرابی به سایر قطعات سالم دستگاه آسیبی وارد نکند. سایر مواردی که باید برای رفع این مشکل انجام دهید عبارتند از:

 • میزان نور صفحه را از منوی تنظیمات، تنظیم کنید.
 • از کابل HDMI باکفیت استفاده کنید.
 • کابل‌های معیوب را تعویض کنید.
 • دستگاه‌های جانبی که باعث اختلال در عملکرد تلویزیون می‌شوند را قطع کنید.

جلوگیری از آبی شدن صفحه تلویزیون

راه های جلوگیری از سوختن بک لایت تلویزیون

به چند روش می‌توانید از بروز چنین مشکلی در تلویزیون جلوگیری کنید تا مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف تعمیرات نشوید.

 • اولین مورد، استفاده درست از تلویزیون است. مهمترین عاملی که باعث بروز چنین مشکلاتی در تلویزیون می‌شود، گرم شدن بیش از حد آن است. هیچ وقت تلویزیون را در مجاورت وسایل گرمایشی مثل بخاری، شوفاژ و… قرار ندهید. چرا که گرما اصلی‌ترین دلیل خرابی بک لایت تلویزیون است.
 • گاهی اوقات هم بالا بودن ولتاژ، موقع روشن شدن تلویزیون ممکن است شما را با مشکلاتی این چنینی روبه‌رو کند. اگر هنگام روشن شدن تلویزیون، نور آن در بالاترین میزان ممکن باشد، به مرور به بک لایت آسیب وارد خواهد شد و ممکن است نیاز به تعمیرات داشته باشید.
 • گاهی ممکن است که بک لایت از فلز هیت سینک جدا شود و بین آنها فاصله بیوفتد. این موضوع باعث خواهد شد که گرمای LED زیاد و بک لایت خراب شود.
 • گاهی بالا بودن نور زمینه در قسمت تنظیمات باعث فرسایش بک لایت تلویزیون می‌شود. بهترین حالت برای بالا بردن عمر بک لایت و جلوگیری از چنین مشکلی این است که در بخش تنظیمات صفحه نمایش، نور زمینه را تا 70 پایین بیاورید.
 • دیگر روشی که می‌توانید از آبی شدن تصویر در تلویزیون جلوگیری کنید، استراحت دادن به تلویزیون و عدم استفاده‎ی مداوم است. روشن بودن بی وقفه تلویزیون باعث داغ شدن قطعات داخلی خواهد شد و باعث بالا رفتن حرارت، استهلاک و فرسودگی قطعات خواهد شد.

اگر شما هم جزء افرادی هستیدکه عادت دارید تلویزیون را از صبح تا شب روشن نگه دارید، باید بدانید که روشن بودن مداوم تلویزیون، خیلی راحت باعث سوختگی لامپ‎‌ها در کوتاه مدت می‌شود و به بک لایت‌ها شدیدا آسیب وارد می‌کند.

برای جلوگیری از مواجه شدن با چنین مشکلی خوب است که بعد از حداکثر ۴ ساعت استفاده از تلویزیون، آن را برای مدت حداقل ۱۵ دقیقه خاموش کنید تا دمای تلویزیون پایین بیاید و حرارت بالا باعث نشود که به سایر قطعات آسیبی وارد شود.

دیگر روشی که می‌توانید با استفاده از آن از آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی جلوگیری کنید فعال کردن گزینه‌ی صرفه جویی انرژی یا ECO-sensor است.

در تلویزیون‌های ال جی گزینه‌ای به اسم صرفه جویی انرژی وجود دارد که با فعال کردن این گزینه می‌توانید هم در مصرف برق صرفه جویی کنید و هم نور تصویر را به صورت اتوماتیک تنظیم کنید تا همین بالا بودن نور تصویر باعث نشود که به تلویزیون آسیبی وارد شود.

5/5 - (1 امتیاز)