راهنمای کامل عیب یابی تلویزیون ال جی

راهنمای کامل عیب یابی تلویزیون ال جی
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر ال جی با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی ال جی، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

تلویزیون ال جی یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین تلویزیون‌ها در بازار است که گاهی اوقات ممکن است دچار برخی نقص‌های فنی شود و نیاز به تعمیرات داشته باشد. علت خرابی تلویزیون ال جی متفاوت است و ممکن است هیچ تصویری نداشته باشد، ممکن است ویروسی شده باشد یا اینکه تصویر داشته باشد و صدا نداشته باشد و بلعکس! در این مقاله به بررسی مشکلات متداول و نحوه عیب یابی تلویزیون ال جی پرداخته‌ایم.

عیب یابی تلویزیون ال جی و رفع مشکلات رایج

در صورت آشنایی با مشکلات رایج تلویزیون ال جی، در زمان بروز مشکل می توانید اقدامات لازم را انجام دهید. برخی از ایرادات جزئی بوده و با بررسی مواردی مانند اتصالات و تنظیمات تلویزیون می توانید مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. اما گاهی علت خرابی تلویزیون، وجود مشکل در قطعات اصلی است که باید عیب یابی تلویزیون ال جی را به مراکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی ال جی بسپارید.

خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی

مشکلات خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جییکی از دلایل به وجود آمدن این مشکل نوسانات جریان برق است. اگر جریان برق به اندازه لازم و کافی نباشد تامین ولتاژ به مشکل برخواهد خورد و در نهایت تلویزیون خاموش و روشن می‌شود. بهترین کار برای جلوگیری از این مشکل استفاده از یک محافظ برق است.

 • گاهی اوقات علت بروز این مشکل، خرابی کابل HDMI است که با تعویض آن، مشکل برطرف می‌شود.
 • دیگر دلیل خاموش و روشن شدن تلویزیون LG بخاطر وجود مشکل در Main Board یا برد اصلی است.

تصویر نداشتن تلویزیون در حالت HDMI

علت بروز این مشکل می‌تواند موارد زیر باشد:

 • خرابی کابل HDMI
 • نوسانات برق و عدم استفاده از محافظ برق
 • وصل کردن کابل HDMI به پورتی غیر مرتبط

برای جلوگیری از این مشکل همیشه از کابل‌های خوب و باکیفیت استفاده کنید و از خرید اجناس فیک و ارزان قیمت خودداری کنید.

پاک شدن کانال های تلویزیون ال جی

یکی دیگر از مشکلات متداول تلویزیون ال جی، پاک شدن تمامی کانال‌ها در تلویزیون است.

اصلی‌ترین دلیل به وجود آمدن این مشکل خرابی Main Board یا برد اصلی تلویزیون است. برد اصلی نقش بسیار مهمی در تلویزیون دارد و به گونه‌ای به عنوان مغز تلویزیون شناخته می‌شود.

عوامل متعددی باعث به وجود آمدن این مشکل در تلویزیون‌های LG می‌شود. مثلا ممکن است بخاطر جابه‌جایی غیر اصولی، دچار ضربه یا آسیب شده باشد، ممکن است آب یا رطوبت وارد تلویزیون شده باشد، ممکن است نوسانات برق دلیل به وجود آمدن این مشکل باشد و… .

 • برای اینکه از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید باید هنگام جابه‌جایی نهایت دقت را داشته باشید و تلویزیون را جایی قرار ندهید که به هر دلیلی آب یا رطوبت به آن وارد شود.
 • حتما از یک محافظ برق استفاده کنید تا نوسانات برق مشکلی را به وجود نیاورد.

کم نور یا پر نور شدن صفحه تلویزیون

علت کم نور شدن یا پر نور شدن صفحه تلویزیون ال جیاصلی‌ترین دلیلی که باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود این است که تلویزیون مدت زمان بسیار طولانی در طول روز روشن باشد و همین امر موجب خواهد شد که شاهد افت کیفیت و کاهش عملکرد فسفر موجود در لامپ تصویر در تلویزیون باشید.

برای اینکه از کم نور شدن یا پرنور شدن صفحه‌ تلویزیون LG جلوگیری کنید، باید چند راهکار خیلی ساده را انجام دهید:

1. تنظیمات روشنایی صفحه تلویزیون

تنظیمات مربوط به روشنایی را کم و زیاد کنید. اگر میزان روشنایی را زیاد کنید، عمق رنگ سیاه کم شده و به رنگ خاکستری متمایل می‌شود. پس بهترین کار این است که محدوده نرمال و طبیعی قرار دهید تا بهترین کیفیت تصویر را داشته باشید.

2. بررسی بک لایت

دومین مورد، چک کردن تنظیمات بک لایت یا نور پس زمینه است. به این نکته هم توجه داشته باشید که میزان بک لایت به میزان روشنایی محیطی که تلویزیون قرار داده شده است هم بستگی دارد.

3. تنظیم کردن کنتراست

تنظیم کردن کنتراست

مورد بعدی برای عیب یابی تلویزیون ال جی، تنظیم کردن کنتراست تصویر است. میزان کنتراست به بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید و کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه گفته می‌شود. هر چه میزان کنتراست بیشتر باشد کیفیت تصویر تلویزیون بیشتر خواهد شد.

4. بررسی تنظیمات صرفه‌جویی در انرژی یا Energy Saving

علت دیگر به وجود آمدن این مشکل مربوط به تنظیمات صرفه‌جویی در انرژی یا Energy Saving است که می‌تواند در کم و زیاد شدن نور تصاویر دخیل باشد. در صورتی که احساس کردید با غیرفعال کردن این گزینه مشکل برطرف می‌شود، این گزینه را غیرفعال کنید.

ویروسی شدن تلویزیون ال جی

ویروسی شدن یکی دیگر از مشکلات رایج تلویزیون ال جی است و بیشتر در تلویزیون‌هایی با سیستم عامل اندروید ممکن است به وجود بیاید. برای رفع این مشکل می‌توانید از یک نرم افزار مخصوص آنتی ویروس استفاده کنید.

به دلایل مختلفی ممکن است تلویزیون ویروسی شود مثل دانلود کردن برخی برنامه‌های ویروسی یا وصل کردن یک فلش ویروسی.

 • با استفاده از یک آنتی ویروس مخصوص تلویزیون‌های هوشمند می توانید این مشکل را برطرف کنید.
 • توجه داشته باشید در صورتی امکان نصب آنتی ویروس روی تلویزیون را خواهید داشت که سیستم عامل تلویزیون اندروید باشد!

ریست شدن تلویزیون ال جی

پیغام device is disconnected در تلویزیون ال جی

با چند روش ساده می‌توانید مشکل ریست شدن تلویزیون را برطرف کنید:

 • در ابتدا باید نوسانات برق یا کابل HDMI را چک کنید.
 • گاهی اوقات هم متصل بودن یک فلش مموری ویروسی ممکن است باعث ریست شدن تلویزیون شود.
 • اگر مین برد تلویزیون ایراد داشته باشد نیز می‌توانیم شاهد ریست شدن ناگهانی تلویزیون باشیم. عیب یابی تلویزیون ال جی و رفع این مشکل را به تعمیرکار تلویزیون ال جی بسپارید.
 • علت دیگر ریست شدن مداوم ممکن است خرابی مدار استندبای تلویزیون باشد که لازم است توسط تکنسین متخصص بررسی شود.

پیغام device is disconnected در تلویزیون

این موردی است که شاید به ظاهر خیلی عادی باشد ولی به مرور زمان باعث آزردگی خاطر شما خواهد شد. دلیل اصلی به وجود آمدن این پیغام خطا بخاطر خرابی دانگل وای فای تلویزیون است که با تعویض دانگل می‌توانید به راحتی از شر این پیغام خطا رها شوید.

تلویزیون ال جی صدا دارد اما تصویر ندارد

دیگر مشکلی که ممکن است با تلویزیون ال جی خود داشته باشید این است که تلویزیون صدا دارد ولی هیچ تصویری در صفحه نشان داده نمی‌شود. گاهی اوقات هم ممکن است که تصویر خیلی محو باشد و بعد از چندبار خاموش و روشن کردن تصویر به حالت عادی برگردد.

علت می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

1. خرابی بک لایت تلویزیون

خرابی بک لایت تلویزیون

اولین دلیلی که باعث به وجود آمدن این مشکل ممکن است باشد خرابی بک لایت است. بک لایت در واقع نور پس زمینه برای روشن شدن صفحه تلویزیون است که این نور توسط لامپ‌های LED تامین می‌شود.

 • اگر تصویر تلویزیون به طور کامل سیاه باشد ولی صدا داشته باشید، با کمک گرفتن از یک چراغ قوه می‌توانید متوجه شوید که اشکال از بک لایت است یا خیر.
 • اگر نور چراغ قوه را به صورت مورب به تلویزیون بتابانید و هاله‌ای از تصویر را مشاهده کنید، این نشان دهنده‎ آن است که بک لایت خراب شده و نیاز به تعمیر دارد.

2. برهم خوردن تنظیمات تلویزیون

دومین دلیل به وجود آمدن این مشکل ممکن است بخاطر به هم خوردن تنظیمات تلویزیون باشد.

 • برای اینکه تنظیم تصویر تلویزیون را انجام دهید باید وارد منوی اصلی شوید و در قسمت تنظیمات تصویر، حالت تصویر را تغییر دهید و گزینه‌های مختلف را دستکاری کنید.
 • سپس تلویزیون را خاموش کنید تمام دستگاه‌هایی که به آن وصل شده را جدا کنید و مجددا روشن کنید و نتیجه را بررسی کنید.

3. خرابی کابل رابط و قطع شدن اتصالات

خرابی کابل رابط و قطع شدن اتصالات

سومین دلیل تصویر نداشتن تلویزیون ال جی ممکن است بخاطر خرابی کابل رابط و قطع شدن اتصالات باشد. گاهی اوقات خرابی کابل‌های رابط باعث قطع شدن تصویر تلویزیون می‌شود. این مشکل را می‌توانید با جابه‌جا کردن فیش‌های کابل انجام دهید و نتیجه را بررسی کنید.

4. ضعیف بودن سیگنال ورودی

آخرین دلیلی که باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود، سیگنال نداشتن تلویزیون است. در برخی موارد ضعیف بودن سیگنال ورودی باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود.

 • برای رفع این مشکل می‌توانید شبکه تلویزیون را عوض کنید یا اینکه ورودی دستگاه را تغییر دهید.
 • چنانچه در سایر ورودی‌ها تصویر موجود بود، دلیل به وجود آمدن این مشکل ممکن است بخاطر ضعیف بودن سیگنال باشد که همین ضعیف بودن سیگنال می‌تواند باعث حذف شدن یا تصویر نداشتن شود.

تلویزیون ال جی تصویر دارد اما صدا ندارد

گاهی ممکن است که شما تصویر داشته باشید، ولی هیچ صدایی از تلویزیون نشونید. مشکلاتی نظیر صدا یا تصویر نداشتن تلویزیون مواردی هستند که ممکن است ریشه سخت ‏افزاری یا نرم افزاری داشته باشد که برای از بین بردن این مشکلات، موارد گوناگونی را باید امتحان و بررسی کرد.

1. فعال بودن حالت Mute

در خوش‌بینانه ‎ترین حالت ممکن دلیل به وجود آمدن این مشکل ممکن است به خاطر فعال بودن حالت Mute یا بی‌صدای تلویزیون باشد که با فشار دادن این دکمه روی کنترل، مشکل برطرف می شود.

2. تنظیمات نادرست صدا

گاهی دلیل به وجود آمدن این مشکل ممکن است بخاطر بهم خوردن تنظیمات صدا در منوی اصلی باشد که باید وارد تنظیمات شوید و به بخش صدا بروید و گزینه‌هایی که در این قسمت وجود دارد را چک کنید و مشکل را برطرف کنید.

3. وجود مشکل در بلندگوهای خارجی تلویزیون

علت اینکه تلویزیون ال جی تصویر دارد اما صدا ندارد

گاهی ممکن است علت بروز این مشکل، نقص فنی در بخش سخت افزاری بلندگوهای خارجی باشد. برای عیب یابی تلویزیون ال جی، می‌توانید با متصل کردن یک باتری قلمی به سیم‌های بلندگو آن را چک کنید و اگر صدای خش‎خش از بلندگو شنیدید، می‌توانید مطمئن شوید که بلندگوی خارجی سالم است و مشکل از جای دیگری است.

اگرخرابی سیم‌‏ها و اتصالات بلندگوی داخلی باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشد باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

آبی شدن، سبز شدن یا قرمز شدن صفحه تلویزیون ال جی

در برخی موارد این بهم ریختگی رنگ‌ها ممکن است باعث مغناطیسی شدن تصویر یا رنگی رنگی شدن شود. این رنگ‌ها ممکن است آبی، سبز، قرمز و… نشان داده شوند که هر کدام از این رنگ‌ها می‌تواند نشان دهنده یک مشکل خاص در تلویزیون باشد:

 1. آبی شدن صفحه تلویزیون LG ممکن است بخاطر خرابی پنل یا بک لایت باشد. گاهی اوقات هم سوختن پیکسل‌ها یا بهم ریختگی آنها باعث به وجود آمدن این مشکل است.
 2. سبز شدن رنگ تلویزیون LG معمولا بخاطر ضربه خوردن به پنل به وجود می‌آید که در اثر جابجایی غیر اصولی ممکن است رخ بدهد.
 3. گاهی اوقات بروز نقص فنی در برخی قطعات مهم مثل برد اینورتر، منبع تغذیه یا برد اصلی باعث رنگی شدن صفحه تلویزیون می‌شود.

ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تصویر

در برخی موارد به وجود آمدن این خطوط در صفحه تلویزیون بخاطر برخی مشکلات فنی و گاهی هم به خاطر نقص فنی در کابل گیرنده‏ است و در بدترین حالت ممکن شما مجبور به تعویض پنل تلویزیون خواهید شد!

علت بروز این مشکل می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

1. نفوذ گرد و غبار به تلویزیون

تلویزیون‌های ال جی از دو لایه نازک شیشه‌ای حاوی مواد کریستال مایع تشکیل شده ‎اند که اگر این شیشه به هر دلیلی دچار آسیب شود و گرد و غبار و ذرات ریز در لایه کریستال نفوذ پیدا کند، در عملکرد نمایش و تصویر اختلال ایجاد شده و این خطوط در تصویر مشاهده می‌شود.

گرد و غبار ممکن است از قسمت عقب تلویزیون و از سوراخ‌ها یا شکاف‎‌هایی که وجود دارد به داخل دستگاه نفوذ کند و این مشکل را به وجود بیاورد. بهترین کار برای جلوگیری از این مشکل تمیز کردن منظم و گردگیری پشت تلویزیون است.

2. وجود مشکل در اتصالات تلویزیون

برخی مواقع شل بودن اتصالات علت ایجاد خطوط عمودی و افقی روی صفحه است. اگر این خطوط از نظر ظاهری خیلی کم باشند یا همیشه در تصویر نشان داده نشوند، به خاطر شل بودن کابل‌ها ممکن است این اتفاق افتاده باشد و خیلی راحت با محکم کردن کابل‌ها در جای خود یا تعویض آنها می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

3. بروز نقص فنی در تلویزیون

روی تصویر تلویزون خطهای عمودی یا افقی دارد

در بدترین شرایط هم دلیل افتادن خطوط عمودی و افقی یا مورب بروز نقص فنی در تلویزیون است که در اثر کارکرد طولانی مدت تلویزیون یا اتفاقاتی مثل ضربه خوردن به دستگاه به وجود می‌آید. در برخی موارد می‌توانید با تعمیرکردن تلویزیون این مشکل را برطرف کنید.

گاهی اوقات با تست کردن تصویر در تنظیمات تلویزیون ال جی می‌توانید این ایراد را رفع کنید. برای تست تصویر در تلویزیون، گزینه HOME یا MENU را روی ریموت کنترل فشار دهید و سپس از منو به تنظیمات و تصویر و تست تصویر بروید. (Settings > Picture> picture test)

تلویزیون پس از مدتی خاموش و روشن می شود

یکی دیگر از مشکلات متداول تلویزیون ال جی، خاموش و روشن شدن بی‌قفه دستگاه است. برای عیب یابی تلویزیون ال جی موارد زیر را بررسی کنید:

1. فعال شدن حالت Eco Solution

ممکن است تلویزیون در حالت Eco Solution باشد و خودتان این گزینه را فعال کرده باشید. این گزینه اگر در تلویزیون فعال شده باشد ممکن است باعث شود که هیچ سیگنالی از منبع دریافت نکند و تلویزیون به صورت ناخواسته خاموش شود و شما فکر کنید که مشکلی برای تلویزیون به وجود آمده است.

2. اتصال دستگاه های جانبی به تلویزیون

اتصال دستگاه های جانبی به تلویزیون

ممکن است فلش مموری یا دستگاه‌های جانبی که به آن متصل کرده‌اید این مشکل را به وجود آورده باشد. تمام دستگاه‌های خارجی متصل به تلویزیون را جدا کنید (مثل آنتن، فلش، HTMI، LAN و… ) و فقط سیم برق را متصل کنید و بررسی کنید که دستگاه‌های خارجی باعث این مشکلات شده‌اند یا خیر.

در صورتی که مشکل را پیدا کردید دستگاه‌ها را دوباره متصل کنید یا دستگاه‌ها را به صورت تکی متصل کنید تا ایراد را پیدا کنید.

3. فعال شدن تایمر خواب تلویزیون

شاید تایمر خواب را فعال کرده باشید و تلویزیون به صورت خودکار به حالت Standby یا خاموش درآید. در صورتی که تلویزیون شما در بازه‌های زمانی مختلف مثل نیم ساعت یکبار یا یک ساعت یکبار مرتبا خاموش و روشن شود، ممکن است تنظیماتی مثل Idle TV Standby، تایمر روشن و خاموش شدن یا تایمر خواب را فعال کرده باشید که با چک کردن این تنظمیات در منو می‌توانید آنها را تغییر دهید.

4. نوسانان جریان برق

گاهی اوقات هم نوسانات برق باعث بروز این مشکل می‌شود که باید از اتصال دقیق و صحیح برق اطمینان داشته باشید و آن را به خوبی چک کنید. اگر تلویزیون LG دارای یک آداپتور برق جدا باشد، باید از متصل بودن سیم برق اصلی تلویزیون و آداپتور اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که سیم برق به درستی به منبع برق متصل شده است یا خیر.

5. اتصال تلویزیون به وای فای

در برخی موارد هم اگر تلویزیون را به WiFi وصل کرده باشید، ممکن است باعث بروز این مشکل شود که با قطع کردن وای فای مشکل برطرف خواهد شد.

کار نکردن پورت های تلویزیون ال جی

پورت های تلویزیون ال جی کار نمی کنند

کار نکردن پورت HDMI تلویزیون LG زمانی اتفاق می‌افتد که هیچ صدا و تصویری مشاهده نکنید. اولین کاری که برای رفع این مشکل می‌توان انجام داد بررسی و تعویض کابل HDMI است. قبل از احتمالی باید مطمئن شوید که کابل شما مشکلی ندارد و درصورت خرابی و یا پارگی آن را تعویض کنید.

البته گاهی کار نکردن پورت‌های مهمی مثل پورت HDMI ممکن است بخاطر غیرفعال بودن این گزینه در تلویزیون باشد. برای بررسی این مورد باید به مسیر Settings > Display Entries > HDMI connection بروید و مطمئن شوید که این گزینه فعال است یا خیر.

گاهی اوقات هم ممکن است یک پورت خاص دچار مشکل شده باشد، اگر USB یا HDMI صرفا کار نمی‌کنند، خوب است که پورت‌های دیگر را نیز امتحان کنید و مطمئن شوید که باقی پورت‌ها مشکلی نداشته باشد.

برخی مواقع ممکن است تلویزیون نیاز به آپدیت کردن داشته باشد و با آپدیت کردن این مشکل برطرف شود. خوب است که هر چند ماه یکبار سیستم عامل خود را بروزرسانی کنید تا دچار مشکلاتی این چنینی نشوید. چرا که با هر بار آپدیت، هر باگ یا مشکلی که وجود داشته باشد، برطرف می‌شود.

سفید شدن صفحه نمایش تلویزیون ال جی

در اکثر مواقع این مشکل به خاطر خرابی قطعات سخت افزاری است که به خاطر استفاده نادرست، گرم شدن بیش از حد یا نوسانات برق ممکن است به وجود آمده باشد.

سفید شدن صفحه نمایش تلویزیون دو دلیل اصلی دارد:

اولین دلیل بخاطر خرابی‌های مربوط به قطعات الکترونیکی است که در اکثر مواقع این مشکل بخاطر استفاده از دستگاه‌های جانبی یا کابل‌های بی کیفیت است. گاهی هم مشکلات سخت‌افزاری دلیل به وجود آمدن این مشکل هستند مثل:

 • خرابی مدارهای مختلف مادربرد
 • نقص در مدار T-con مین برد
 • مشکل در تغذیه مدار T-con
 • عیب در آی سی‌های تصویر
 • ایرادات مربوط به پنل ال ای دی تلویزیون
 • سوختن برد منطقی یا لاجیک برد
 • باد کردن خازن‌های مادربرد
 • داغ شدن بیش از حد چیپ پردازش تصویر
 • ایرادات مربوط به دستگاه ورودی تصویر و…

پرش داشتن تصویر در تلویزیون

پرش داشتن تصویر در تلویزیون

در تلویزیون‌های ال جی یک معیار به اسم ایمیج فیلکر وجود دارد که تصویر تلویزیون بر اساس آن سنجیده و نمایش داده می‌شود. این پدیده به صورت نوارهای عمودی روی صفحه نمایش دیده می‌شوند که اگر این نوارها به درستی به نمایش درنیایند، باعث ایجاد پرش در تصویر می‌شود.

دلیل دیگری که باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود، مشکلات مربوط به کابل‌های پشت تلویزیون است که اگر کابل‌ها به خوبی متصل نشده باشند، می تواند علت پرش تصویر در تلویزیون ال جی باشد.

گاهی اوقات هم کار کردن بیش از حد تلویزیون باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود که بخاطر فشار آمدن به لامپ‌های تلویزیون و بالا رفتن دمای داخلی به وجود می‌آید.

در بدترین شرایط هم خرابی در پاور و منبع تغذیه تلویزیون علت بروز این مشکل است. در صورتی که پاور تلویزیون خراب باشد، اجزای مختلف آن دچار مشکل شده و باعث ایجاد پرش در تصویر می‌شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟